Długotrwała praca biurowa przed monitorem komputera, często w pomieszczeniu o złym oświetleniu niszczy wzrok. Wzrok pogarsza się również z wiekiem. Aby jak najdłużej się nim cieszyć, należy nie tylko nie czytać w wannie, ale stosować zbilansowaną dietę. Co jeść, aby poprawić wzrok? Jeśli czujesz, że gorzej widzisz, sprawdź co jest dobre na oczy. Nasz artykuł może ci pomóc odzyskać dobry wzrok. Chcesz lepiej widzieć? Nie przegap tego!
Przyczyną stopniowego pogarszanie się wzroku jest często nieodpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym przebywamy lub pracujemy. Zarówno zbyt mała ilość światła, jak i zbyt duża mogą przyczyniać się do zmęczenia narządu wzroku. Gorzej widzimy także na skutek długotrwałej pracy przy monitorze komputera czy oglądania telewizji w zbyt bliskiej odległości od odbiornika. Trzeba to sobie powiedzieć wprost: utrata ostrości widzenia to również konsekwencja starzenia się organizmu.
Co poprawia wzrok?
Jeśli chcesz zadbać o wzrok, powinieneś rzucić palenie tytoniu. Ten nałóg podnosi prawdopodobieństwo zachorowania m.in. na jaskrę, zaćmę czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Innym czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest nadużywanie alkoholu.
Osoby z wadami wzroku powinny pamiętać o szkłach korekcyjnych i regularnych wizytach u okulisty. Ważne jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. W pracy zadbaj o to, by twoje oczy znajdowały się co najmniej 70 cm od monitora. Nie siedź przodem do okna. Co pół godziny zrób przerwę, którą poświęć na mruganie oczami, patrzenie w dal lub spacer.
Co jest dobre dla naszych oczu?
O higienę wzroku pomoże nam zadbać odpowiednio zbilansowana dieta. Okuliści polecają witaminy na poprawę wzroku, wśród których nie może zabraknąć witaminy A znanej jako beta-karoten. Zwalcza ona wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenia wzroku. Jej niewystarczająca ilość w organizmie jest przyczyną gorszego widzenia o zmroku, czyli tzw. kurzej ślepoty. Produkty bogate w beta-karoten to marchew, jarmuż, szpinak, czerwona papryka i dynia.
Dla dobrego wzroku ważna jest także witamina C, która odżywia tkanki oka oraz wzmacniania naczynia krwionośne. Duże ilości witaminy C są w czarnej porzeczce, czerwonej papryce, cytrusach, natce pietruszki, jarmużu i szpinaku. Z kolei witamina E poprawia wchłanianie beta-karotenu (orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz oleje roślinne). Minerałami ważnymi dla wzroku są cynk (fasola, groch, owoce morza, kasza gryczana, mięso i ryby), miedź, mangan i selen (kukurydza, ryby, herbata, syrop klonowy, orzechy).
Dieta na oczy
Co jeść na dobry wzrok? Niezwykle ważnym składnikiem odżywczym dla oczu są luteina i zeaksantyna, które tworzą również parasol ochraniający przed promieniami ultrafioletowymi. Występują w siatkówce oka człowieka: zeaksantyna głównie w tzw. dołeczku, czyli w centralnym punkcie plamki żółtej, a luteina na bardziej zewnętrznych obszarach siatkówki. Dlatego w twojej diecie powinny znaleźć się żółtka jaj oraz jarmuż, szpinak, sałata, kapusta włoska, brokuły, brukselka, cukinia, dynia, kukurydza czy marchew. Zeaksantyna występuje m.in. w pomarańczowych i zielonych warzywach np. nektarynkach i awokado.
Dieta na poprawę wzroku powinna zawierać pożywienie składające się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą zatrzymać proces starzenia wzroku oraz ograniczają objawy związane z zespołem suchego oka. Kwasy omega-3 w dużych ilościach występują w olejach roślinnych, tłustych rybach morskich (np. łosoś, makrela, tuńczyk, halibut) oraz orzechach włoskich. Należy też pić sok z cykorii, selera, marchwi i pietruszki. Ale uwaga. Witaminy i minerały należy spożywać z umiarem. Zbyt duża ich ilość może prowadzić do hiperwitaminozy, która jest szkodliwa dla zdrowia.
Suplementy na oczy
W aptekach stacjonarnych i internetowych dostępne są suplementy z witaminami na oczy oraz preparaty z kwasami omega na oczy. Wiele preparatów poprawiających widzenie ma bogaty, kompleksowy skład. Zawierają połączenie luteiny, witamin i minerałów. Substancje aktywne zawarte w tabletkach i kapsułkach mogą pomóc w usprawnieniu mikrokrążenia w gałce ocznej, zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób prowadzących do ślepoty, a także w ochronie narządu przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Tabletki na oczy i wzrok mogą zawierać antyoksydanty, które usuwając wolne rodniki ze struktur narządu wzroku, poprawiają jakość i ostrość widzenia oraz opóźniają procesy ich degeneracji (np. plamki żółtej ważnej dla prawidłowego widzenia w podeszłym wieku). Najważniejszymi przeciwutleniaczami są witaminy (A, E, C), minerały (cynk, selen, miedź) oraz substancje aktywne (antocyjany, kwercetyna). Ich bogatym źródłem może być suplement na wzrok w postaci tabletek wzbogaconych o naturalne wyciągi z czarnych owoców, takich jak borówka, czarna porzeczka, aronia czy jagoda.
Leki na poprawę wzroku
Lek na oczy i poprawę wzroku może zawierać w składzie m.in. luteinę, która jest odpowiedzialna za ochronę naczyń włosowatych siatkówki, a także uczestniczy w obniżaniu intensywności działania światła niebieskiego. Po suplement z tym związkiem mogą sięgnąć zwłaszcza osoby, których narząd wzroku jest regularnie narażony na szkodliwy wpływ promieniowania generowanego przez ekrany komputerów i odbiorników telewizyjnych. Luteina w tabletkach daje oczekiwane efekty, jeśli stosowana jest w dawce ok. 10 mg.