Kłopot zaczyna się często podczas świąt, domówki czy po prostu po zjedzeniu zbyt obfitego obiadu. Odzywa się wtedy ból brzucha, jesteśmy ociężali, a uczucie przepełnionego żołądka nie pozwala normalnie funkcjonować. Problem pogłębia się, gdy spożywane potrawy są niezdrowe i ciężkostrawne, do których żołądek nie jest przyzwyczajony na co dzień. Na szczęście, takie objawy można łagodzić za pomocą herbatek ziołowych, które usprawnią procesy trawienne i poprawią samopoczucie.
Wzdęcia, ból i skurcze żołądka, uciążliwa pełność po posiłku, zgaga, uczucie bolesnego pieczenia za mostkiem, zaparcia, nudności, bóle brzucha czy kłucie w nadbrzuszu – to objawy towarzyszące przejedzeniu. Jednym szkodzą kiszone ogórki, innym rośliny strączkowe lub śliwki czy inne świeże owoce.
Jaka herbata na szybsze trawienie?
Niestrawność bywa następstwem nieprawidłowej diety składającej się z żywności wysokoprzetworzonej, tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz produktów zawierających duże ilości cukrów prostych. Na zakłócenia w procesie trawienia wpływa jedzenie w stresie i pośpiechu, niedokładne przeżuwanie pokarmu oraz spożywanie naraz zbyt dużych porcji pożywienia. W dłuższej perspektywie prowadzić to może do poważnych problemów z żołądkiem, wątrobą czy dwunastnicą.
Proces trawienia można wspomóc przez zmianę nawyków żywieniowych, ale istnieją też rośliny lecznicze, które wykazują właściwości korzystne dla funkcjonowania układu pokarmowego. Zioła na poprawę trawienia są znane od wieków, dlatego ich działanie jest sprawdzone i bezpieczne. Na niestrawność mogą pomóc napary i herbatki ziołowe zawierające związki chemiczne, które wpływają na metabolizm. Jakie zioła na trawienie sprawdzą się najlepiej?
Najpopularniejszym jest mięta pieprzowa, która dzięki zawartości mentolu i salicylanu metylu działa łagodząco na układ pokarmowy, reguluje procesy trawienne, zmniejsza niestrawność i jest pomocna w przypadku bólów brzucha. Działa kojąco na mięśnie brzucha i poprawia przepływ żółci z wątroby do woreczka żółciowego, a olejek z mięty koi jelita i łagodzi ból związany ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym.
Jaka herbata przyspiesza trawienie?
Miętę najlepiej pić wieczorem oraz po ewentualnych ciężkostrawnych posiłkach. Maksymalnie sięgajmy po 2-3 szklanki mięty dziennie. Na zioło powinny jednak uważać osoby z chorobą refluksową przełyku oraz chorujący na cukrzycę czy dolegliwości układu krwionośnego, gdyż mięta obniża poziom cukru i ciśnienie.
Na niestrawność sprawdza się mniszek lekarski, który wspomaga procesy trawienia przez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, pobudza aktywność detoksykacyjną wątroby i wydzielanie żółci przez pęcherzyk żółciowy. Innymi ziołami przyspieszającymi metabolizm są morszczyn, tamaryndowiec, brzoza biała, łopian większy, wiązówka błotna, dziurawiec zwyczajny czy karczoch. Ten ostatni jest szczególnie popularny w krajach śródziemnomorskich. Zawiera usprawniającą trawienie cynarynę, dbającą o jelita inulinę i niacynę przyspieszającą metabolizm. Przy okazji warzywo jest… afrodyzjakiem.
Czy herbata ziołowa pomaga w trawieniu?
Nie mniej popularny jest koper włoski wspomagający pracę układu trawiennego, dzięki łagodzeniu zgagi, wzdęć i zaparć oraz kojącemu działaniu na żołądek. Szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z kolkami czy przewlekłymi wzdęciami. Koper, a właściwie zawarty w nim olejek, zmniejsza napięcie mięśni gładkich i eliminuje skurcze brzucha, intensyfikując pracę żołądka. Herbaty z kopru włoskiego powinny unikać m.in. kobiety w ciąży (może wywołać przedwczesne skurcze) i osoby z hipoglikemią (obniża poziom cukru we krwi).
Jednym z najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych ziół na trawienie jest rumianek pospolity. Dzięki zawartości flawonoidów i kumarynów działa dobroczynnie na układ trawienny. Herbata z rumianku pomaga w walce z bólami brzucha, zgagą, wzdęciami i biegunkami. Może też okazać się przydatna osobom borykającym się z refluksem, zespołem jelita drażliwego czy wrzodami, gdyż zioło łagodzi podrażnioną śluzówkę przewodu pokarmowego.
W apteczce domowej znaleźć się powinna również herbatka z pokrzywy zwyczajnej, która wspomaga trawienie, przemianę materii i stymuluję pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Imbir pobudza metabolizm, przyspiesza trawienie tłuszczów i łagodzi nudności, a anyż wspomaga pracę całego układu trawiennego, w szczególności żołądka, a także odświeża oddech.
Jakie zioła przyspieszają trawienie?
Zioła wspomagające trawienie najskuteczniej działają w postaci naparów. Można je jednak dodawać również do ciężkostrawnych potraw. Aby zapobiec zgadze czy wzdęciom, dodawaj do ciężkich dań kolendrę, kminek, tymianek, gorczycę czy pietruszkę zwyczajną. Przede wszystkim jednak zatroszcz się o jakość swojej diety, która powinna być właściwie zbilansowana. Zdrowy i zrównoważony jadłospis pełen różnych posiłków, produktów pełnoziarnistych i bogatych w białko oraz pozbawiony żywności wysokoprzetworzonej z pewnością pomoże twojemu układowi pokarmowemu.
Posiłki warto jeść regularnie, w niewielkich ilościach oraz wypijać odpowiednią ilość wody. Pokarm powinniśmy dokładnie przeżuwać, jeść bez pośpiechu, unikać popijania kęsów i połykania powietrza. Najlepiej rozpoczynać każdy dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną w celu oczyszczenia organizmu z toksyn oraz przyspieszenia metabolizmu, a w ciągu dnia wypić gorzką czarną herbatę, która zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz ma działanie przeciwbakteryjne.
Na problemy gastryczne, podobnie jak na dziesiątki innych dolegliwości, dobry jest ruch na świeżym powietrzu. Uprawiając aktywność fizyczną, przyspieszamy przemianę materii.