Spalanie tłuszczu – wyjaśnienie procesu zachodzącego w organizmie

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
spalanie tłuszczu

Mając w bliskiej perspektywie ważne wydarzenie rodzinne, spotkanie towarzyskie lub imprezę firmową, zastanawiamy się na ogół, co zrobić, aby zaprezentować się jak najkorzystniej. Co na siebie włożyć, aby zrobić dobrze wrażenie? Może wyjąć z szafy sukienkę, która stała się w ostatnim czasie jakaś przyciasna? Aby było to możliwe, powinniśmy jak najszybciej spalić tłuszcz z brzucha i boczków. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet pomoże w tym dieta oraz ćwiczenia przyspieszające metabolizm.

Aby rozpocząć spalanie tłuszczu z brzucha, trzeba zadbać o ujemny bilans kaloryczny oraz regularnie wykonywać trening aerobowy połączony z ćwiczeniami wzmacniającymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma rozwiązań uniwersalnych. Stopień i zakres spalania tkanki tłuszczowej jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji każdego z nas.

Naturalne spalanie tłuszczu

Wiele mężczyzn i kobiet popełnia zasadniczy błąd, gdyż skupia się na ćwiczeniach.  Tymczasem, aby spalić tłuszcz z brzucha i boczków, potrzebna jest również odpowiednia dieta. Stosując dietę odchudzającą, musimy przede wszystkim ograniczyć spożycie cukrów prostych. Zdaniem dietetyków, głównym czynnikiem sprzyjającym gromadzeniu się tłuszczu na brzuchu jest spożycie nadmiernych ilości węglowodanów prostych, czyli produktów z białej mąki pszennej (pieczywa, makaronów, wypieków), słodyczy (czekolady, batonów, ciast, cukierków, lodów) oraz słodzonych napojów (gazowanych, soków owocowych, mocno słodzonej herbaty).

Jak spalać tłuszcz? Aby pozbyć się tzw. oponki, cukry proste powinniśmy zastąpić bardziej wartościowymi produktami, które także zawierają węglowodany, ale wolniej się wchłaniają i dzięki temu organizm bardziej efektywnie czerpie z nich energię. Są to np. pieczywo z mąki razowej, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, kasze i płatki owsiane. Niezbędnych makroskładników dostarczą ci słodkie ziemniaki, chude białko (drób, ryby i jajka), zdrowe tłuszcze (oliwa, olej rzepakowy, orzechy). Rozplanowanie posiłków w ciągu dnia pomoże ci przyspieszyć proces przemiany materii, a przez to ułatwi odchudzanie.

Trzeba pamiętać, że procesowi spalania tłuszczu sprzyja błonnik, który obecny jest w owocach. Tyle że owoce zawierają cukry proste, więc czy spożywanie owoców jest dozwolone? Tak, gdyż są one także cennym źródłem witamin i minerałów. Dlatego jedzmy owoce w umiarkowanych ilościach.

Ćwiczenia na spalanie tłuszczu z brzucha

Zachowując odpowiednią dietę i ćwiczenia, pozbędziemy się tłuszczu na brzuchu, udach, boczkach czy plecach. Najlepszą metodą na spalanie tłuszczu są interwały, czyli wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności na przemian z krótką przerwą na odpoczynek. Tego rodzaju aktywność prowadzi do większego uwolnienia hormonu wzrostu, który w głównej mierze odpowiada za redukcję tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni. Najskuteczniejsze są ćwiczenia, które angażują wiele mięśni, np. aerobik, jazda na rowerze, bieganie. Ważne, aby trening trwał ponad 30 minut.

Trenerzy personalni radzą, aby ćwiczyć interwały 2-3 razy w tygodniu pomiędzy treningami wzmacniającymi mięśnie brzucha. Jednym z ćwiczeń jest biegowy trening interwałowy, który polega na przeplataniu biegów szybkich (kiedy tętno utrzymywane jest na poziomie 75-90 proc. maksymalnego) oraz biegów wolniejszych (tętno na poziomie umiarkowanym, czyli do 60-75 proc. maksymalnego).

Ćwiczenia na spalanie tłuszczu

Trening biegowy metodą interwałową składa się z rozgrzewki, właściwego treningu, ćwiczeń rozciągających po treningu i schładzaniu ciała. Powinien on trwać maksymalnie 40 minut, przy czym ćwiczenia interwałowe ok. 10-25 minut. Tego typu trening powinno się wykonywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, w równych odstępach czasu, ale nigdy dzień po dniu.

Co spala tłuszcz najszybciej

Najszybsze odchudzanie przynoszą treningi cardio, do których zaliczamy bieganie, pływanie, skakanie na skakance czy jazdę na rowerze. Są to doskonałe ćwiczenia na spalanie tłuszczu, gdyż w trakcie ich wykonywania zwiększa się zapotrzebowanie na energię, którą organizm pobiera ze zgromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Według zaleceń dietetyków, najlepiej jest chudnąć 0,5-1 kg na tydzień, a więc 2-4 kg w ciągu miesiąca. Takie tempo diety nie zagraża naszemu zdrowiu.

Zioła na spalanie tłuszczu z brzucha

Zioła od wieków były wykorzystywane w medycynie naturalnej do wspomagania procesu spalania tłuszczu z brzucha. Jednym z najpopularniejszych ziół o takim działaniu jest zielona herbata. W celach zdrowotnych mogą być stosowane także: pokrzywa, imbir, pieprz cayenne, cynamon lub mięta pieprzowa. Możesz przygotowywać napary z ziół, stosować je jako przyprawy do potraw lub suplementy diety, które zawierają ekstrakty z tych roślin.

Oznaki spalania tłuszczu

W trakcie odchudzania organizm w pierwszej kolejności pozbywa się wody, a następnie rozpoczyna spalanie tłuszczu. Po dwóch tygodniach możemy zaobserwować mniej centymetrów w obwodzie i spadek wagi. Po trzech tygodniach ciało zrobi się smuklejsze, przy czym u szczuplejszych osób będzie to bardziej widoczne. Jednak jak już wcześniej pisaliśmy, efekty i spadek wagi są sprawą indywidualną, gdyż każdy z nas ma inne tempo chudnięcia. Na schudnięcie 5-6 kg w optymalnym tempie będziemy potrzebować 1,5-2 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *