5 pomysłów na zimowy trening na świeżym powietrzu

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Ćwiczenia, Trening
trening zimą na dworze

Zimowa temperatura za oknem nie zachęca do ćwiczeń na świeżym powietrzu, ale warto czasem opuścić cztery ściany i dotlenić organizm. Ćwiczyć można nawet na mrozie. Zanim rozpoczniemy trening w plenerze warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. Obowiązuje zasada 20 stopni, co oznacza ubranie się tak, jakby na dworze było o 20 stopni cieplej niż w rzeczywistości. Po wyjściu poczujesz chłód, ale gdy zaczniesz trening, temperatura odczuwalna zdecydowanie wzrośnie.

Podstawą każdego treningu na świeżym powietrzu zimą jest odpowiednie ubranie i obuwie. Ubranie powinno zakrywać tak dużą powierzchnię ciała, jak to możliwe i chronić przed  chłodem, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi. Zamiast nosić dwie grube warstwy, załóż trzy cieńsze. Warstwy są kluczem do zachowania ciepła i komfortu.

Trening zimą na dworze

Na spodnią warstwę wybierz termoaktywne legginsy lub spodnie termoaktywne, które zapewnią odpowiednie izolowanie ciepła i utrzymanie sucha. Na górną część ciała załóż kilka warstw ubrań, zaczynając od cienkiej koszulki termoaktywnej, na którą nałożysz bluzę polarową, a na koniec kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem. Pamiętaj o nakryciu głowy, rękawicach i skarpetkach termicznych. Obuwie powinno być ocieplane i odporne na wilgoć.

Zima kojarzy się nam z czasem, kiedy łatwo się przeziębić, a tymczasem regularny trening na świeżym powietrzu hartuje organizm i znacznie wzmacnia odporność. Po wysiłku rośnie produkcja białych krwinek, które chronią nasz organizm przed wywołującymi choroby drobnoustrojami. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że osoby, które regularnie ćwiczą fizycznie, zdecydowanie rzadziej chorują.

Ćwiczenia na dworze w zimie

Trenując na świeżym powietrzu przy niskiej temperaturze, nasz organizm zużywa więcej energii na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Dzięki temu wykonując te same ćwiczenia, spalamy więcej kalorii i szybciej pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trening zimą na świeżym powietrzu to najkrótsza droga do wymarzonej figury na wiosnę.

Podczas treningu zimą na świeżym powietrzu nasze mięśnie muszą wykonać większą pracę by pokonać opór śniegu, a to przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości. Dzięki temu zimowy trening na świeżym powietrzu nie tylko będzie bardziej efektywny, ale też zaprocentuje w cieplejszych miesiącach.

Trening na świeżym powietrzu

Na świeżym powietrzu możemy ćwiczyć pompki, przysiady czy wykroki. Ważne, żeby ćwiczenia na świeżym powietrzu w zimie wykonywać w pełnym zakresie oraz przy dużej ilości powtórzeń. Najlepiej wykonać 3-4 serie po minimum 8-10 powtórzeń. Oprócz powyższych ćwiczeń oraz prostego biegania zimą można w plenerze wykonywać różne aktywności. Trening w zimie to może być jazda na sankach, spacery nordic walking, narciarstwo i snowboard, łyżwiarstwo, a nawet jazda na rowerze. Z tej ostatniej formy aktywności często korzystają pasjonaci rowerowych wypraw w góry.

Gdzie ćwiczyć w zimie

Gdzie ćwiczyć zimą? Morsy mogą ćwiczyć pływanie, a osoby znające się na żeglarstwie powinny spróbować bojerów. Na spacerze z rodziną warto ulepić bałwana lub walczyć na śnieżki. Każda z tych aktywności świetnie angażuje układ ruchu i oddechowy. Trening na siłowni zewnętrznej to znakomity sposób na połączenie ćwiczeń aerobowych z wysiłkowymi. Trzeba tylko założyć ciepłą, oddychającą odzież, wygodne buty, czapkę i rękawiczki i zacząć regularnie ćwiczyć, ciesząc się korzyściami płynącymi z pobytu na świeżym powietrzu.

Siłownia na powietrzu to miejsce, gdzie każdy może ćwiczyć i dbać o swoją kondycję. Wystarczy wykonywać ćwiczenia na specjalnie przygotowanych do tego przyrządach. Każdy opatrzony jest zwykle w szczegółową instrukcję obsługi, by nawet mniej doświadczone osoby wiedziały, jak z niego korzystać. Pobyt w tym miejscu jest bezpłatny, co może być ważne, gdy nie mamy wystarczających funduszy, by wykupić karnet na płatną siłownię.

Siłownie plenerowe

Siłownie zewnętrzne pomagają użytkownikom wzmocnić ciało i przygotować organizm do cięższych ćwiczeń. Możemy korzystać z różnych obiektów, które ułatwią nam ćwiczenia, np. do pompek tyłem możemy wykorzystać ławkę w parku. Na zewnątrz wyćwiczymy najważniejsze partie mięśniowe, w tym czworoboczne ud, mięśnie najszersze grzbietu, biceps, przedramiona i łydki, mięsień przywodziciel ciała czy mięśnie brzucha. Na świeżym powietrzu możemy ćwiczyć jogę czy fitness. W ramach siłowni zewnętrznej można wykonywać takie ćwiczenia, jak przysiady, pompki, pajacyki, podciąganie na drążku i wypady.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu mają mnóstwo zalet. Wystarczy odpowiednia motywacja, by do treningów włączyć przestrzeń miejską oraz sprzęt do street workout. To rodzaj ćwiczeń kalistenicznych, czyli wykorzystujących masę własnego ciała, które pierwotnie wykonywano w plenerze przy użyciu elementów architektury miasta. Trzepaki, murki i latarnie pozwalały na wykonanie nieskończonej ilości kombinacji.

Street workout

W siłowniach na świeżym powietrzu znajdziesz liczne drążki rozmieszczone na różnych wysokościach, poręcze i drabinki. To podstawowy sprzęt do ćwiczeń kalistenicznych oraz street workoutu, który pozwala na kompleksowy rozwój fizyczny. Kalistenika uczy pracy z własnym ciałem, dlatego w oparciu o urządzenia, w jakie wyposażona jest siłownia outdoor można do woli ćwiczyć podciągania, przysiady czy brzuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *