Minimalizm w życiu codziennym i treningu – od czego zacząć?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Just My Mind
minimalizm

Minimalizm to styl życia polegający na wyzbyciu się zbędnych przedmiotów. To rezygnacja ze wszystkiego, co powoduje tłok, co ogranicza naszą wolność i swobodę. Osoby hołdujące minimalizmowi mówią dość gromadzeniu przedmiotów, nadmiernym zakupom, rozpasanej konsumpcji. W minimalizmie nie chodzi jednak o ascezę, lecz o lepsze wykorzystanie czasu, radość życia, przyjemność obcowania wyłącznie z najlepszymi rzeczami. Minimalista stawia na jakość w życiu codziennym i treningu. Jak wyglądają ćwiczenia minimalistów?

Co to jest minimalizm? To odpowiedź na konsumpcjonizm, świadoma rezygnacja z tego, co nas ogranicza w życiu materialnym. Nie chodzi jednak o umartwianie się czy rezygnację z komfortu. Ta szczególna filozofia nie jest konsekwencją złych warunków bytowych czy tarapatów finansowych. Minimalizm to świadomy wybór tego, co w życiu jest naprawdę ważne.

Minimalizm w życiu codziennym

Ludzie decydują się minimalizm z wielu ważnych powodów. Za takim stylem funkcjonowania przemawiają argumenty ekonomiczne, ekologiczne i duchowe. Zdaniem minimalistów, uproszczenie życia i odrzucenie konsumpcjonizmu daje poczucie spokoju i pozwala dostrzegać wartości ukryte poza światem przedmiotów materialnych. Kluczem do szczęścia nie jest posiadanie, lecz wewnętrzne nastawienie do życia, które jest niezależne od sytuacji materialnej.

Minimalizm ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia – w sztuce, designie, architekturze czy stylu bycia. W designie i architekturze wyrażany jest w formie prostych linii oraz oszczędnym wykorzystaniu kolorów i przestrzeni. W sztuce minimaliści dążą do przedstawienia swojej myśli czy idei za pośrednictwem minimalnej ilości środków wyrazu, a w życiu codziennym ograniczają ilość posiadanych przedmiotów oraz skupiają się na wartościach niematerialnych.

Minimalizm pomaga w uporządkowaniu myśli oraz redukcji stresu związanego z żądzą posiadania rzeczy materialnych. Poprzez ograniczanie ilości posiadanych przedmiotów oraz skupienie się na tym, co naprawdę istotne można osiągnąć większą harmonię oraz spokój w życiu. Minimalizm jest powiązany ze świadomością ekologiczną. Ograniczenie konsumpcjonizmu przyczynia się do redukcji negatywnego wpływu człowieka na środowisko. W ten sposób możemy dbać o naszą planetę i przyszłe pokolenia.

Minimalizm w treningu

Utrzymywanie ciała w dobrej kondycji fizycznej powinno być traktowane priorytetowo przez każdą osobę, która chciałaby żyć zgodnie z filozofią minimalizmu. Regularny trening fizyczny pozwala na wypracowanie w sobie siły charakteru, rygoru oraz na oczyszczenie ducha. Ćwiczenia można prowadzić w warunkach domowych bez użycia zaawansowanego sprzętu treningowego. Ćwicz boso, na podłodze połóż karimatę lub matę.

Kalistenika polega na ćwiczeniu wielu grup mięśniowych jednocześnie. Trenując w mieszkaniu, ze stania na baczność wykonujemy przysiad podparty, wyrzut nóg i pompkę, po czym wracamy do podporu podpartego i stania na baczność. Zimą wychodzimy na zewnątrz. Trenując na świeżym powietrzu przy niskiej temperaturze, nasz organizm zużywa więcej energii na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Dzięki temu wykonując te same ćwiczenia, spalamy więcej kalorii i szybciej pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Podczas treningu zimą na świeżym powietrzu nasze mięśnie muszą wykonać większą pracę, by pokonać opór śniegu, a to przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości. Dzięki temu zimowy trening na świeżym powietrzu nie tylko będzie bardziej efektywny, ale też zaprocentuje w cieplejszych miesiącach.

Na zewnątrz wyćwiczymy najważniejsze partie mięśniowe, w tym czworoboczne ud, mięśnie najszersze grzbietu, biceps, przedramiona i łydki, mięsień przywodziciel ciała czy mięśnie brzucha. Na świeżym powietrzu możemy ćwiczyć jogę czy fitness. W ramach siłowni zewnętrznej można wykonywać takie ćwiczenia, jak przysiady, pompki, pajacyki, podciąganie na drążku i wypady.

Jak poprawić jakość treningu

Ważne, żeby ćwiczenia na świeżym powietrzu w zimie wykonywać w pełnym zakresie oraz przy dużej ilości powtórzeń. Najlepiej wykonać 3-4 serie po minimum 8-10 powtórzeń. Aby poprawić jakość treningu, do ćwiczeń możesz wykorzystać siłownię na powietrzu. Jest to miejsce, gdzie każdy może ćwiczyć i dbać o swoją kondycję. Trening na siłowni zewnętrznej to znakomity sposób na połączenie ćwiczeń aerobowych z wysiłkowymi. Trzeba tylko założyć ciepłą, oddychającą odzież, wygodne buty, czapkę i rękawiczki i zacząć regularnie ćwiczyć, ciesząc się korzyściami płynącymi z pobytu na świeżym powietrzu.

Wystarczy wykonywać ćwiczenia na specjalnie przygotowanych do tego przyrządach. Taki trening ma mnóstwo zalet. Możesz do niego włączyć przestrzeń miejską oraz sprzęt do street workout. To rodzaj ćwiczeń kalistenicznych, wykorzystujących masę własnego ciała, które pierwotnie wykonywano w plenerze przy użyciu elementów architektury miasta. Trzepaki, murki i latarnie pozwalały na wykonanie nieskończonej ilości kombinacji.

Jak pokonać stres

Bieganie, pływanie, joga czy seks sprzyjają redukcji stresu, który jest reakcją organizmu na wszelkie sytuacje życiowe. Psychologia treningu zna proste techniki, które w kilka minut dadzą wytchnienie napiętym nerwom i zwalczą stres. Niektóre ćwiczenia można wykonywać w domu, a inne w pracy. Często pół minuty wystarczy, żeby poradzić sobie z fizycznymi objawami stresu. Jeżeli czujesz napięcie, wstań i wciągnij brzuch, a potem zrób dziesięć głębokich oddechów. Zaczerpnij jak najwięcej powietrza i powoli je wypuszczaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *