Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej? (kalkulator normy BF)

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej? (kalkulator normy BF)
Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej? (kalkulator normy BF)

 

Poziom tkanki tłuszczowej to wartość wyrażona w procentach (%), która mówi nam o poziomie zatłuszczenia organizmu, co pozwala stwierdzić, co należy zrobić z sylwetką.

Dzięki kontrolowaniu własnego poziomu tkanki tłuszczowej, jesteśmy w stanie kontrolować oraz prawidłowo reagować na złą kondycję naszego ciała.

Dlatego w tym artykule odpowiemy sobie, jak sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej w domu oraz w jaki sposób doprowadzić do tego, aby unormować swój wynik.

Jak obliczyć (zmierzyć) poziom tkanki tłuszczowej w domu?

Jak obliczyć (zmierzyć) poziom tkanki tłuszczowej w domu?
Jak obliczyć (zmierzyć) poziom tkanki tłuszczowej w domu?

Aby obliczyć (zmierzyć) poziom tkanki tłuszczowej w domu, będziemy musieli pomierzyć swoje ciało, a następnie podłożyć wyniki pod prosty wzór matematyczny lub użyć kalkulatora poziomu tkanki tłuszczowej.

Jak obliczyć (zmierzyć) poziom tkanki tłuszczowej w domu?

 1. Zmierz fałdę skóry.
 2. Podstaw wynik pod wzór na poziom tkanki tłuszczowej.

1. Zmierz fałdę skóry

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jeżeli chcemy w miarę dokładnie określić swój poziom tkanki tłuszczowej, to pomiar fałdy skóry.

W tym celu chwytamy kciukiem i palcem wskazującym fałdę skóry, która znajduje się na wysokości pępka, nad kością biodrową.

Następnie mierząc w milimetrach powstałą pomiędzy nimi odległość.

Pamiętaj, żeby nie ściskać fałdy za mocno, a dla pewniejszego wyniku, mierzenie powtórzyć kilka razy i wyciągnąć średnią arytmetyczną.

2. Podstaw wynik pod wzór na poziom tkanki tłuszczowej

Po ówczesnym wyliczeniu grubości fałdy, jedyną rzeczą, która pozostaje do zrobienia, aby uzyskać interesujący nas poziom tkanki tłuszczowej organizmu, to podstawienie otrzymanej wartości pod prosty wzór, który znajdziesz poniżej.

We wzorze na poziom zatłuszczenia organizmu będziemy musieli podłożyć nie tylko grubość fałdy, ale również nasz wiek.

Wzór na poziom zatłuszczenia organizmu uwzględnia płeć.

X – grubość naszego fałdu w milimetrach.

Wzór na poziom tkanki tłuszczowej dla kobiety:

BF = 1.223*X – 0.0134 (X^2) + 0.124*Wiek + 6.07

Wzór na poziom tkanki tłuszczowej dla mężczyzny:

BF = 1.378*X – 0.0174*(X^2) + 0.213*Wiek – 5.84.

Dla przykładu:

20 letni mężczyzna, który wyliczył wielkość fałdy na 15mm będzie miał następujące wyliczenia:

BF = 1,378*15 – 0,0174*(15^2) + 0,213*20 – 5,84.

BF = 20,67 – 3,915 + 4,26 – 5,84.

BF = 15,18%.

Wynik naszego przykładu to 15,18% BF.

Jak działa kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej?

Jak działa kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej?
Jak działa kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej?

kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej działa na podobnej zasadzie, jak wyżej opisana metoda pomiaru tkanki tłuszczowej, ale w uproszczony sposób.

Kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej wymaga od nas podania tylko naszej grubości fałdy, płci oraz wieku, a następnie sam podkłada wartość pod wzór i przedstawia nam gotowe rozwiązanie naszego problemu.

Prawidłowy poziom tłuszczu w organizmie (normy)

Prawidłowy poziom tłuszczu w organizmie (normy)
Prawidłowy poziom tłuszczu w organizmie (normy)

Prawidłowy poziom tkanki tłuszczowy (opublikowany przez American College of Sports Medicine), dzięki któremu możemy w prosty sposób oszacować kondycję naszej sylwetki, prezentuję się następująco.

Prawidłowy poziom tłuszczu w organizmie (normy):

Wiek 20-29 30-39 40-49 50-59 60+
Mężczyzna 7-17% 12-21% 14-23% 16-24% 17-25%
Kobieta 16-24% 17-25% 19-28% 22-31% 22-33%
Prawidłowy poziom tłuszczu w organizmie (normy)

Jak zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej?

Jak zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej?
Jak zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej?

Aby zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, należy zredukować jej ilość w organizmie, co oznacza wytworzenie odpowiedniego deficytu kalorycznego.

W tym celu możesz wykorzystać wskazówki, które został zamieszczone we wpisie:

Jak szybko schudnąć z brzucha w tydzień? (11 porad)(dieta)

Jak zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej?

 1. 1. Liczenie kalorii
 2. 2. Wykorzystaj aspartam
 3. 3. Opieraj się na zdrowych posiłkach
 4. 4. Zamień owoce na warzywa
 5. 5. Pij duże ilości wody
 6. 6. Wykorzystaj post
 7. 7. Wybieraj mądrze produkty
 8. 8. Zacznij trenować!
 9. 9. Nie stresuj się
 10. 10. Zadbaj o odpowiedni sen
 11. 11. Może ketoza?

1. Liczenie kalorii

Jak szybko schudnąć z brzucha w tydzień?
Jak szybko schudnąć z brzucha w tydzień?

Nasz organizm w zależności od aktualnej wagi oraz aktywności fizycznej ma pewne zapotrzebowanie kaloryczne, względem którego codziennie dostarczamy pożywienie (kalorie) i surplus lub deficyt kaloryczny z tego wynikający, definiuje co będzie się działo z naszą wagą.

Dlatego jedynym sposobem na chudnięcie jest podaż mniejszej ilości kalorii, niż nasz organizm potrzebuje do utrzymania wagi, a powstała różnica pozwoli nam w prosty sposób oszacować, jak szybko będziemy chudnąć oraz ile kg tkanki tłuszczowej zgubimy w tydzień.

Cały proces liczenia kalorii został opisany w osobnym artykule, który znajdziesz tutaj, a my przejdźmy do rzeczy, które warto wprowadzić do swojego życia, aby bez większego ingerowania w codzienność, zmniejszyć podaż kalorii dla organizmu.

2. Wykorzystaj aspartam

Pijesz dużo napojów słodzonych typu Coca Cola, Fanta? Świetnie! Będzie to pierwsza rzecz, którą powinieneś odrzucić, aby móc szybko schudnąć z brzucha.

Na szczęście, dzięki postępowi mamy dostęp do takich cudownych rzeczy jak napoje zero, które w większości są oparte na aspartamie, co jest dość istotne.

Dlaczego podkreśliłem, że są oparte na aspartamie? ponieważ wokół tej substancji narosło wiele mitów, które sugerują, że powodują raka i są zabójcze dla człowieka.

Oczywiście niektórej słodziki najprawdopodobniej są rakotwórcze i w niektórych krajach są zakazane (w Polsce nie), ale w tym przypadku nie chodzi o aspartam.

De Facto aspartamowi oberwało się rykoszetem, ponieważ jest on najpopularniejszym słodzikiem, więc cała wina bezpośrednio spadła na niego, a tak naprawdę jest on najbardziej przebadanym ze wszystkich słodzików i nie ma na ten moment powodu, aby się go obawiać.

3. Opieraj się na zdrowych posiłkach

Jak schudnąć z brzucha w tydzień?
Jak schudnąć z brzucha w tydzień?

Na początku chciałbym podkreślić, że to nie jest tak, że musisz jeść tylko zdrowo, aby schudnąć z brzucha, ale produkty, które uchodzą za zdrowe w większości przypadków lepiej nasycają i mają mniejszą ilość kalorii, dzięki czemu łatwiej pozostać w deficycie kalorycznym.

Poza tym korzystając z takich produktów mamy pewność, że nie jemy czegoś, co jest nietolerowane przez nasz organizm i tym samym nie dość, że poprawiamy stan ciała, to unikamy retencji wody, która potrafi tymczasowo podnieść wagę o ponad 2kg w ciągu doby.

Dopóki czujesz się najedzony i wciąż masz kalorię na kolejne posiłki, to nic nie stoi na przeszkodzie zjedzenia czegoś “zakazanego”, ale pamiętaj, że snickers (100g) ma tyle samo kalorii, co 100g ryżu + 350g brokułów + 100g kurczaka, więc warto dwa razy się zastanowić.

4. Zamień owoce na warzywa

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ponieważ od dziecka jesteśmy karmieni informacjami, że owoce to źródło witamin i są niezbędne w naszym życiu.

W rzeczywistości nie są one aż tak świetne, jak się o nich mówi, a przy okazji mają w sobie bardzo dużo kalorii, co pośrednio przeszkadza w szybkim schudnięciu.

Oczywiście nie ma co ich demonizować, ponieważ to wciąż lepszy wybór niż baton, ale ja polecam zastanowieniem się nad wykluczeniem ich i zastąpieniem warzywami, które również mają wiele niezbędnych naszemu organizmowi mikroelementów, a przy okazji lepiej zapychają.

5. Pij duże ilości wody

Jak szybko schudnąć z brzucha w tydzień? [11 zasad][dieta]
Jak schudnąć z brzucha w tydzień? [11 zasad][dieta]

Pij dużo wody, to najczęstsza rada, którą możemy usłyszeć w każdym temacie odchudzania, ale jest ona bardzo dobra i może Ci tylko pomóc w łatwiejszym osiągnięciu wyznaczone celu.

Dzięki zapychaniu cieczą jesteś w stanie dużej powstrzymywać się przed jedzeniem, co przekłada się na ilość kalorii, którą dostarczysz w ciągu dnia.

Popijaj wodę, kiedy czujesz pragnienie i zaczynasz odczuwać głód. Woda nie ma kalorii i jest naturalną częścią organizmu, więc nie musisz się obawiać jej negatywnego wpływu.

Pamiętaj również, że duża ilość wody może wpłynąć na twoją wagę. Jednak jest to woda, a nie tłuszcz, więc prędzej, czy później sama z Ciebie wyjdzie i nie musisz się tym przejmować.

6. Wykorzystaj post

Wykorzystywanie czasu spożywania posiłków do schudnięcia, to bardzo ciekawe zagadnienie, które przerodziło się w temat, który został nazwany – Intermittent fasting.

Jednak my pójdziemy w mniej rygorystyczną wersję tej metody, która będzie zakładać opóźnianie pierwszego posiłku tzn. śniadania, dzięki czemu prawdopodobnie mniej zjesz.

Generalnie chodzi o skracanie czasu w trakcie dnia, kiedy jesz, co może oznaczać, że zamiast śniadania o 8:00 i ostatniego posiłku w okolicach 21:00, zjesz pierwsze danie np: po 12:00, zachowując kolację w tej samej porze (około 21:00).

Taka operacja zapewni Ci skrócenie okna żywieniowego do 9 godzin, co powinno dać Ci wrażenie, że cały czas masz dostęp do jedzenia, ale po prostu z niego nie korzystasz.

7. Wybieraj mądrze produkty

Jak schudnąć z brzucha w tydzień?
Jak szybko schudnąć z brzucha w tydzień?

Drugą opcją po wspomnianym opóźnianiu spożycia śniadania, jest spożywanie pierwszego posiłku, na który będą składać produkty zawierające przede wszystkim białko oraz tłuszcze.

Takim śniadaniem może [ale nie musi] być np. jajecznica z tłustym boczkiem, smażona na oleju bez kalorii, co obniży kaloryczność, a zapewni sytość na długi czas.

Oczywiście takie śniadanie za pewne będzie miało więcej kalorii niż twoje dotychczasowe, więc musisz odpowiednio wszystko wyliczyć, ale powinno przełożyć się na mniejszy apetyt w trakcie dnia, co może ostatecznie sprawić, że na końcu wyjdziesz na większy deficyt.

Niezastąpionym elementem redukcji są wspomniane warzywa, które w 450g (mrożone) potrafią mieć niecałe 100kcal. 100kcal, które przekłada się na miskę jedzenia!

8. Zacznij trenować!

Dobre nawyki, które pomogą Ci obniżyć podaż kalorii, a co za tym idzie, schudnąć z brzucha to jedno, ale warto zadbać o odpowiedni ruch, który podbije zapotrzebowanie kaloryczne.

Wśród wielu form spalania dodatkowych kalorii, najlepszym rozwiązaniem wydaje się typowe cardio wytrzymałościowe, które możemy wykonywać na bieżni lub bezpośrednio w plenerze.

Osobiście pomimo tego, że taka forma spala najwięcej kalorii, to postawiłbym na tradycyjny trening siłowni, który poza dodatkowym kaloriami, może doprowadzić do rekompozycji.

Dzięki temu nie tylko schudniemy, ale również ujędrnimy nasze ciało oraz rozbudujemy je o dodatkową masę mięśniową, która wpłynie na wygląd i zwiększy zapotrzebowanie kaloryczne.

Dla jeszcze lepszego efektu warto włączyć trening brzucha, który pomoże poprawić wygląd tej partii i przyczyni się do tego, że już na wyższej tkance tłuszczowej zacznie on być widoczny.

9. Nie stresuj się

Mówiąc o temacie, jak szybko schudnąć z brzucha w tydzień, aż grzech nie wspomnieć o czynniku, który w wielu przypadkach wpływa negatywnie na efekt końcowy – stresie.

Stres to na tyle ciekawe zjawisko, że warto poświęcić mu osobny wpis, ale to co potrzebujemy o nim wiedzieć w kontekście chudnięcia, to fakt, że potrafi on sprawiać, że:

 • Nie jesteśmy w stanie jeść
 • Jemy więcej niż powinniśmy
 • Rezygnujemy z założonego celu
 • Nasz organizm zaczyna trzymać dodatkową wodę

Warto nauczyć się kontrolować stres i nie dopuszczać do jego powstawania.

Podstawowymi elementami naszej walki z nim powinno być odpowiednie budowanie pewności siebie, unikanie sytuacji, które nas do niego doprowadzają i korzystanie z dobrodziejstw natury, która oferuje nam m.in.: ashwagandhe oraz Różeniec górski.

10. Zadbaj o odpowiedni sen

Wiem, że w dzisiejszym wyścigu szczurów nie jest prosto znaleźć czas na spanie, ale to jest jeden z ważniejszych aspektów naszego życia, któremu średnio poświęcamy 1/3 naszego życia, a jego zaniedbywanie i tak z czasem zacznie zbierać swoje żniwa.

Fakt, że chodzimy niewyspanym nie sprawia tylko, że słabo wyglądamy i jesteśmy rozdrażnieni, ale wymusza na nas podejmowanie złych decyzji, również tych bezpośrednio związanych z żywieniem – rzucamy się na słodycze, bo one dają nam kopa energii.

Niestety efekt ten nie trwa długo, więc wkraczamy w błędne koło, które sprawia, że raz po raz sięgamy po kolejną przekąskę, na czym najbardziej cierpi najbardziej nasza sylwetka.

11. Może ketoza?

Jak szybko schudnąć z brzucha?
Jak szybko schudnąć z brzucha?

Na koniec chciałbym napisać parę słów na temat zyskującej w ostatnim czasie diecie ketogenicznej, która słynie z tego, że osoby z niej korzystającej bardzo szybko chudną.

Cała magia diety ketogenicznej polega na tym, że odrzucamy praktycznie całkowicie spożywanie węglowodanów i bazujemy na produktach tłuszczowych, co w konsekwencji sprawia, że nie trzymamy dodatkowej wody i nie czujemy efektu głodu.

Przez to, że nie czujemy takiego parcia na jedzenie, jak przy tradycyjnym menu, mówi się często, że na ketozie można jeść wszystko, co się chce i w jakiej ilości się chce, a i tak schudniemy – co działa do momentu, w którym naprawdę nie przekraczamy kalorii.

Dlatego dieta ketogeniczna może być świetnym rozwiązaniem, ale trzeba mieć na uwadze to, ile niesie za sobą ograniczeń i utrudnień w codziennym życiu, które faworyzuje węglowodany.

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *