Dieta śródziemnomorska – czy naprawdę to najzdrowsza dieta świata?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
Czym jest dieta śródziemnomorska

Co roku eksperci z portalu U.S. News & World Report oceniają najlepsze modele żywienia, w tym pod kątem skuteczności odchudzania i poprawy zdrowia przy różnych chorobach. Tym razem 50 specjalistów, m.in. dietetyków, lekarzy, specjalistów żywienia, leczenia otyłości, cukrzycy czy chorób serca oceniało trzydzieści diet. Ranking uwzględnił takie kryteria, jak łatwość stosowania, utrata wagi, pełnowartościowy skład pod względem odżywczym, bezpieczeństwo zdrowotne, potencjał zapobiegania i kontrolowania cukrzycy typu 2, schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz stanu zapalnego. Nie zgadniecie kto wygrał!

Układając ranking, brano pod uwagę m.in. zróżnicowanie pokarmów w proponowanym planie żywieniowym, możliwość przystosowania do preferencji indywidualnych oraz łatwość przygotowania posiłków i przestrzegania diety. Istotne było również, czy harmonogram zmniejszenia masy ciała może być satysfakcjonujący dla użytkownika.

Jakie są najzdrowsze diety?

W czołówce rankingu znalazła się dieta Dash – przeznaczona dla osób z wysokim ciśnieniem krwi i nadciśnieniem tętniczym. Plan kładzie nacisk na spożywanie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudych produktów mięsnych i mlecznych. Są to pokarmy bogate w potas, wapń, białko oraz błonnik. Dieta przewiduje ograniczenie spożycia sodu, cukrów oraz tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, które obfitują w nasycone kwasy tłuszczowe.

Specjaliści wysoko oceniają dietę Mind, której celem jest zapobieganie i spowalnianie rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera. Udowodniono, że przestrzeganie jej zaleceń może obniżać ryzyko rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych nawet o połowę. Do zalet tej diety należą wysoka jakość odżywcza, klarowny plan posiłków bez konieczności liczenia kalorii, punktów czy gramów węglowodanów.

Za najbardziej niezdrową w rankingu U.S. News & World Report uznano dietę surową (raw food diet). Do diet najbardziej niepolecanych należy też dieta Dukana, która skupia się na wysokim spożyciu białka. Została ona uznana przez ekspertów jako bardzo restrykcyjna, nie ma też dostatecznego potwierdzenia jej skuteczności. Założenia diety przeczą zasadom zdrowego żywienia, gdyż wykreśla ona całe grupy produktów spożywczych w postaci niezbędnych zbóż i owoców.

Czym jest dieta śródziemnomorska

W kategorii najlepsza dieta już szósty rok z rzędu pierwsze miejsce zajęła dieta śródziemnomorska. Jest to ogólnie uznany sposób żywienia, który w tradycyjnej formie zapewniał mieszkańcom krajów basenu Morza Śródziemnego długie życie i zwiększoną ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi. Opinie o diecie śródziemnomorskiej są pozytywne ze względu na mnogość produktów, jakie można spożywać w jej trakcie. Z tego powodu można stworzyć wiele dań, które zadowolą każdego miłośnika dobrego jedzenia.

Dieta śródziemnomorska jest wybierana przede wszystkim przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Jej składniki mają wiele właściwości odżywczych, które korzystnie wypływają na organizm. Czy dieta śródziemnomorska jest droga? Największą wadą tego planu żywieniowego jest cena niektórych produktów. W naszej części Europy szczególnie kosztowne mogą okazać się ryby oraz owoce morza.

Dieta śródziemnomorska czy jest najzdrowsza

Czy dieta śródziemnomorska jest zdrowa? W rankingu U.S. News & World Report dieta otrzymała następujące oceny w skali 100-punktowej:

ocena ogólna: 85,1

szybka utrata wagi: 12

utrata wagi: 82

łatwość stosowania: 100

działanie prozdrowotne: 100

Wśród korzyści zdrowotnych diety śródziemnomorskiej wymienić trzeba redukcję ryzyka rozwoju chorób układu krążenia i udaru, ochronę przed demencją i cukrzycą typu 2, łagodzenie objawów depresji, możliwe działanie ograniczające objawy i progresję chorób zapalnych oraz autoimmunologicznych. Do licznych zalet menu w stylu śródziemnomorskim należą różnorodność i wysoka wartość odżywcza. Wymagana jest jednak dbałość o jakość produktów.

Dieta śródziemnomorska zasady

Śródziemnomorski styl żywienia bazuje na wysokim spożyciu makaronów, kasz, ryżu i pieczywa. Ważnym elementem posiłków są świeże warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe. Warzywa jako składnik potraw jednogarnkowych mogą być pieczone po skropieniu oliwą, polane sosem pomidorowym lub duszone z niewielką ilością mięsa. Głównym źródłem tłuszczów jest oliwa, dodawana do gotowania, pieczenia, sałatek, mozzarelli czy maczania pieczywa.

Zasadniczym źródłem białka są nasiona roślin strączkowych i orzechy. Strączki dodaje się do potraw jednogarnkowych, wykorzystuje jako bazę do past do pieczywa (np. hummusu) czy kotletów (np. falafel). Cennym źródłem pełnowartościowego białka oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, witaminy D, jodu, cynku,żelaza i selenu są ryby i owoce morza.

Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rzadko jedzą jaja, drób, mięso czerwone i jego przetwory. Dzięki temu śródziemnomorska dieta ogranicza spożycie tłuszczów nasyconych, co ma korzystny wpływ na układ krążenia i serce. W codziennym jadłospisie ważne miejsce zajmują zioła i przyprawy, szczególnie cebula i czosnek.

Co na śniadanie w diecie śródziemnomorskiej?

W naszych warunkach klimatycznych można skomponować tę dietę z wykorzystaniem produktów łatwo dostępnych w Polsce. Na śniadanie w diecie śródziemnomorskiej zalecamy zjeść jajecznicę na oliwie z suszonymi pomidorami oraz chleb żytni, a na drugie śniadanie jogurt naturalny 1,5 proc., otręby owsiane i jagody. Innym razem mogą to być kasza jaglana gotowana na mleku 1,5 proc. z migdałami i malinami lub chleb żytni z hummusem, świeży ogórek i pomidor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *