Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w zachowaniu zdrowia i zapobieganiu wielu chorobom pomagają regularna aktywność fizyczna, niepalenie papierosów, nienadużywanie alkoholu oraz odpowiednia dieta. Od kilkudziesięciu lat rośnie popularność teorii według której wpływ na to, jakie produkty są najlepsze dla naszego zdrowia ma grupa krwi. Np. osoby z grupą „O” powinny jadać dużo mięsa czerwonego i ryb oraz zrezygnować z nabiału, a osoby z grupą „A” zyskają na przejściu na dietę wegetariańską. Ile w tym prawdy i czego najlepiej się trzymać?
Dieta zgodna z grupą krwi była najbardziej popularna pod koniec ubiegłego wieku. Zdaniem jej propagatorów, zastosowanie takiego modelu żywienia ma się przyczynić do poprawy stanu zdrowia, utraty zbędnych kilogramów i obniżenia ryzyka chorób przewlekłych, np. układu krążenia. Autorem tej teorii jest znany naturopata Peter J. D’Adamo, który uważał, że prawidłowa dieta jest uwarunkowana genetycznie.
Grupy krwi a dieta
D’Adamo opierając się na wcześniejszych badaniach opracował zalecenia żywieniowe dla współczesnych posiadaczy grupy krwi 0, A, B i AB. Opracowany przez niego plan diety składa się z trzech grup produktów: wskazane, obojętne i zakazane. Autor teorii nawiązuje do zachowań żywieniowych naszych prehistorycznych przodków. Geny mają mieć decydujący wpływ na grupę krwi, a ona na to, jakie produkty są najlepsze dla naszego zdrowia.
Teorię opisał w książce „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”, w której czytamy, że plan danej grupy krwi dostarcza podstawowych informacji na temat zdrowia i odżywiania. Na tej podstawie można wybierać właściwą dietę, odpowiedni rodzaj ćwiczeń i stosować ogólne zasady zdrowotne oparte na naturalnych siłach organizmu. Autor omawia szczegółowo dietę, dodatki uzupełniające i plany ćwiczeń dla każdej grupy krwi. Odnosząc się do problemu grupa krwi a dieta, jednocześnie stwierdza, że plan dla grupy krwi nie jest panaceum, ale drogą do odtworzenia naturalnych funkcji ochronnych układu odpornościowego oraz właściwego ustawienia zegara metabolicznego.
W książce zatytułowanej „Żyj zgodnie ze swoją grupą krwi” dr Peter J. D’Adamo zaprezentował wyniki badań pozwalających rozszerzyć tę koncepcję na inne aspekty egzystencji człowieka. Przedstawił receptę na zachowanie zdrowia, prawidłowej przemiany materii i witalności na każdym etapie życia. Natomiast w książce „Gotuj zgodnie ze swoją grupą krwi” zaprezentował ponad 200 oryginalnych przepisów i 30-dniowy jadłospis dla każdej grupy krwi.
Dieta grupa krwi A
D’Adamo uważa, że grupa krwi A powstała około 20 tys. lat temu wraz z początkami rolnictwa. Jej posiadaczom rekomenduje dietę zbliżoną do wegetariańskiej, której podstawą są owoce i warzywa pochodzące z upraw ekologicznych oraz produkty zbożowe, takie jak amarantus, gryka i owies. Zakazane są pszenica, kiełki pszenicy, otręby pszenne i chleb pszenny oraz mięso z wyjątkiem indyka i kurczaka. Trzeba także ograniczyć spożycie jaj i nabiału. Dieta dla grupy krwi A RH minus jest taka sama, jak dieta dla grupy krwi A RH+.
Dieta dla grupy krwi a jadłospis
Dieta dla grupy krwi A powinna obfitować w ryby, jak dorsz, karp, łosoś, makrela, pstrąg, sardynki, sieja i szczupak, ale zakazane są flądra, halibut, łosoś wędzony, morszczuk, sola, sum, śledzie, tuńczyk i węgorz. Wskazane jest mleko sojowe i ser tofu, lecz zakazane mleko krowie, lody, masło, maślanka, serwatka, sery pleśniowe i dojrzewające.
Dieta zgodna z grupą krwi A powinna zawierać brokuły, cebulę, dynię, chrzan, cykorię, czosnek, kalarepę, kapustę włoską, karczochy, kiełki lucerny, marchew, pietruszkę, por, rzepę, sałatę rzymską, szpinak, a zakazane są bakłażan, biała kapusta, czerwona kapusta, papryka, pomidory, szczaw czy ziemniaki. Można jeść ananasy, borówki amerykańskie, czarne jagody, cytryny, grejpfruty, jeżyny, morele, rodzynki, śliwki i wiśnie, ale należy zrezygnować z takich owoców, jak banany, mandarynki, mango, melon lub pomarańcze.
Grupa krwi a dieta badania naukowe
Obecnie nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność teorii Petera D’Adamo, zgodnie z którą dieta powinna być dopasowana do grupy krwi. Wykluczenie niektórych produktów może wiązać się z poważnymi niedoborami. Zdaniem dietetyków, np. przestrzeganie diety zgodnej z grupą krwi A i wyeliminowanie z jadłospisu mięsa może prowadzić do niedoborów białka, żelaza i witaminy B12. Zanim więc zastosujesz jakąkolwiek dietę, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem.
Jednym z argumentów obalających teorię D’Adamo jest twierdzenie, że tylko osoby z grupą krwi B w pełni tolerują produkty mleczne. Tymczasem najwięcej przypadków nietolerancji laktozy występuje na terenie Azji, gdzie grupa krwi B występuje najczęściej. Światowe autorytety w dziedzinie dietetyki, a w szczególności Jingzhou Wang i jego współpracownicy z University of Toronto nie potwierdzają kardioprotekcyjnego działania tego rodzaju diety.
Zdaniem autorów artykułu opublikowanego w American Journal of Clinical Nutrition, odpowiedź na pytanie, czy stosowanie się do diety dostosowanej do grupy krwi poprawia zdrowie i zmniejsza wystąpienie ryzyka innych chorób wymaga badań, które porównają wyniki dwóch grup, z których jedna składa się z osób przestrzegających diety zgodnej z grupą krwi, a druga kontynuuje standardową dietę w obrębie danej grupy krwi.