Alergia pokarmowa – jakie są objawy i kiedy wykonać testy?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Odżywianie
alergia pokarmowa

Nudności, ból brzucha, biegunka, wymioty? Zmiany na skórze, duszność, katar? To wszystko spotkać nas może po spożyciu niektórych artykułów żywnościowych. Najbardziej groźnym objawem alergii pokarmowej jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Bez wstrzyknięcia adrenaliny może dojść nawet do śmierci! Dziś piszemy wszystko o poważnym zagrożeniu dla zdrowia, jakim jest uczulenie na konkretne pokarmy. Po jakim czasie pojawiają się objawy i jakie są testy na alergie pokarmowe?

Szacuje się, że z alergią pokarmową zmaga się 2-4 proc. osób dorosłych oraz 4-8 proc. dzieci. Według dietetyków, za 90 proc. alergii pokarmowych odpowiada osiem produktów, które nazywa się „wielką ósemką”. Są to mleko krowie (alergia na białko mleka krowiego to 1-5 proc. alergii pokarmowych u dzieci), jajka, pszenica, soja, ryby, skorupiaki, orzeszki ziemne i inne orzechy.

Po jakim czasie pojawiają się objawy?

Mogą wystąpić już po kilku sekundach lub minutach od zetknięcia się z niepożądanym składnikiem, a nawet 6-8 godzin później. Alergie pokarmowe najczęściej powodują u dzieci wysypkę i swędzenie skóry, ale mogą też objawiać się bólami brzucha czy biegunką. Uczulający pokarm może wywoływać inne dolegliwości u różnych chorych.

Niekiedy dochodzi do wystąpienia atopowych zmian na skórze. Typowa jest także duszność czy nieżyt nosa. Niektóre dzieci mogą zmagać się także z nawracającymi zakażeniami dróg oddechowych. Najbardziej groźnym objawem alergii pokarmowej jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Bez wstrzyknięcia adrenaliny może dojść nawet do śmierci.

Objawy skórne alergii pokarmowej

Do rozpoznania alergii pokarmowej dochodzi w oparciu o objawy występujące po spożyciu typowych alergenów. Jeśli sytuacja powtarza się za każdym razem, gdy posiłek zawiera popularne alergeny, wówczas można podejrzewać alergię pokarmową. Alergię lub nietolerancję pokarmową powinniśmy podejrzewać zawsze wtedy, gdy na skórze pojawią się wysypka, swędzenie, rumienie, grudki obrzękowe, bąble pokrzywkowe czy obrzęki.

W przypadku podejrzenia wystąpienia uczulenia na konkretny pokarm lub grupy pokarmów zaleca się wprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na wykluczeniu potencjalnie alergizujących produktów spożywczych i obserwacji organizmu. W przypadku utrzymujących się objawów należy eliminować kolejne pokarmy.

Alergia pokarmowa – wysypka u dorosłych

Najczęstszą reakcją na alergię pokarmową jest wysypka na twarzy, dłoniach i stopach, rzadziej wysypka na brzuchu, występująca pod postacią grudek, krost lub pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą, które po pęknięciu tworzą bolesne nadżerki. Skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, a sama wysypka powoduje nasilony świąd. W przypadku przewlekłego działania alergenu zmiany na skórze mogą przybrać blady kolor. Skóra staje się sucha i pogrubiała, co może prowadzić do rozwoju liszaja.

Testy na alergie pokarmowe

W rozpoznaniu przyczyn alergii pokarmowej pomagają punktowe testy skórne. Chociaż powszechnie są stosowane w przypadku diagnozowania alergenów powietrzno-pochodnych, można je przeprowadzić wraz z alergenami pokarmowymi. Dzięki nim można precyzyjnie określić, jakie alergeny odpowiadają za uciążliwe objawy i jednocześnie ukierunkować na możliwość wystąpienia alergii krzyżowych.

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej pomocne mogą okazać się badania z krwi. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał IgE we krwi pacjenta. Takie badanie odgrywa istotną rolę m.in. w przypadku kwalifikacji alergika do terapii odczulającej. Badania alergii pokarmowej to także prowokacje alergenem, które polegają na wyeliminowaniu jakiegoś produktu z jadłospisu, a następnie zbadaniu reakcji organizmu na ponowne wprowadzenie go do diety.

Alergia pokarmowa – leczenie

Leczenie alergii pokarmowej polega najczęściej na stosowaniu indywidualnie dobranej diety, z której (na stałe lub czasowo) wyklucza się uczulające pokarmy. W cięższych przypadkach dieta eliminacyjna wspomagana jest leczeniem farmakologicznym. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz doustne glikokortykosteroidy. Leki antyhistaminowe zwykle wskazane są przy objawach zespołu alergii jamy ustnej, a także przy objawach skórnych. Doustne glikokortykosteroidy zalecane są do krótkotrwałego stosowania głównie przy objawach zapalnych ze strony przewodu pokarmowego.

Pomocne mogą być też maści sterydowe lub przeciwhistaminowe, leki przeciwświądowe i przeciwzapalne. Preparaty należy stosować do łagodzenia objawów skórnych. Osoby, które mają za sobą epizod anafilaksji lub są zagrożone jego wystąpieniem, powinny mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną na wypadek, gdyby doszło do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia pokarmowa – leki bez recepty

W aptekach dostępne są preparaty łagodzące objawy alergii pokarmowej. A jeśli wystąpi wysypka przy alergii pokarmowej – czym smarować? Objawy skórne alergii warto złagodzić maścią rumiankową. Gdy pojawią się poważniejsze objawy, należy zastosować maści na bazie hydrokortyzonu. W przypadku alergii pokarmowej na zboża konieczna jest dieta bezglutenowa. Z pewnością warto też poznać zalety stylu żywienia, jakimi są dieta lekkostrawna oraz dieta cukrzycowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *