Aby szybko schudnąć z nóg, ud i łydek wcale nie musimy zmuszać się do stosowania „wyszukanych diet” oraz miliona ćwiczeń, bo wystarczy nam do tego jeden domowy sposób, który nazywa się „deficyt kaloryczny”.
Deficyt kaloryczny to inaczej podaż mniejszej ilości kalorii, niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne, co zmusza organizm do pozyskania energii z wcześniej odłożonej tkanki tłuszczowej, tym samym odchudzając nogi, uda i łydki.
Chociaż może Ci się wydawać to nawet nadto proste, to właśnie tak w rzeczywistości wygląda odchudzanie nóg, ud i łydek – kontrolowanie spożywanej ilości kalorii, bez konieczności trzymania się jakichkolwiek restrykcji żywieniowych.
Dlatego w dalszej części wpisu rozwiniemy sobie ten temat, dzięki czemu będziesz wiedzieć wszystko na temat wspomnianego deficytu kalorycznego oraz porozmawiamy na temat kilku trików, które mogą poprawić ostateczny efekt.
Jak szybko schudnąć z nóg, ud i łydek w tydzień:
- Obniż poziom tkanki tłuszczowej
- Zwiększ aktywność fizyczną
- Wrzuć na luz i opanuj stres
- Zadbaj o odpowiedni sen
- Pozbądź się nadmiaru wody z organizmu
1. Obniż poziom tkanki tłuszczowej
Pierwsza, a zarazem najważniejsza rzeczą, bez której nie da się osiągnąć naszego celu, jest wcześniej wspomniany, odpowiednio niski poziom tkanki tłuszczowej.
Tkanka tłuszczowa jest na tyle złośliwa, że praktycznie u każdego będzie odkładać się w trochę innych miejscach, więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile dokładnie musisz schudnąć, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę.
Jednak wiemy, że na pewno jest to dobra droga do celu.
Aby kontrolować proces chudnięcia, musimy go dobrze rozplanować, więc podzielimy go kilka prostych etapów, w których dokładnie Ci wytłumaczę, jak to robić, aby się nie narobić i osiągnąć wymarzony rezultat sylwetkowy.
Jak obniżyć poziom tkanki tłuszczowej na nóg, ud i łydek:
- Wylicz zapotrzebowanie kaloryczne
- Wybierz odpowiedni rodzaj diety
- Wybieraj odpowiednie produkty
- Wykonuj odpowiednie ćwiczenia na schudnięcie z nóg, ud i łydek
- Reaguj na zmiany, ale nie wpadaj w panikę
1.1. Wylicz zapotrzebowanie kaloryczne
Najważniejszym elementem każdej diety jest poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego, czyli ilości energii, którą potrzebuje nasz organizm, aby móc zapewnić poprawne funkcjonowanie.
Zapotrzebowanie kaloryczne (zero kaloryczne) możemy poznać na wiele sposobów, ale my wykorzystamy dokładny kalkulator kalorii.
W kalkulatorze musimy podać podstawowe informację na temat swojej sylwetki, w tym m.in.: wiek, wzrost, wagę oraz poziom aktywności fizycznej.
W przypadku celu sylwetkowego wybieramy "utrzymanie wagi"
Aby było łatwiej zrozumieć Ci kolejne kroki, weźmy za przykład bohaterkę (płeć nie ma znaczenia dla schematu) o następującej sylwetce:
- Kobieta
- 170cm
- 65kg
- 25lat
- Mała aktywność
Po podłożeniu tych danych do wspomnianego wcześniej kalkulatora, otrzymujemy zapotrzebowanie kaloryczne wynoszące: 1963kcal / dzień.
Innym sposobem jest wykorzystanie Juicify.app, czyli mojej aplikacji do liczenia kalorii, która nie dość, że sama Ci wszystko policzy, to jeszcze będzie kontrolować Twoją podaż, dostosowując ją do rezultatów "Najlepsza Darmowa Aplikacja do Liczenia Kalorii Już Dostępna!".
1.2. Wybierz odpowiedni rodzaj diety
Kiedy wiemy jakie jest nasze podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, możemy zdecydować, który typ diety będzie dla nas odpowiedni.
Przede wszystkim na pewno odrzucamy typowe budowanie masy mięśniowej, czyli tak na prawdę "grube" przejadanie swojego zapotrzebowania, byle tylko organizm miał idealne warunki do rozwoju masy mięśniowej.
My nie pozwolić sobie na dodatkową tkankę tłuszczową, więc pozostają nam dwie opcje - odchudzanie lub rekompozycja sylwetki, gdzie pierwsza propozycja będzie idealna, jeżeli uważasz, że masz za duży poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.
Na rekompozycję warto zwrócić uwagę w momencie, kiedy masz sporo czasu oraz sylwetkę, która w miarę dobrze się prezentuje, a tobie zależy na stworzeniu środowiska, które pozwoli Ci ją poprawić, bez tworzenia "okresu przejściowego".
Nasz wybór pada na typowe odchudzanie.
Oznacza to, że od naszego zapotrzebowania kalorycznego musimy odjąć daną wartość, która będzie definiowała szybkość chudnięcia.
1kg tkanki tłuszczowej to około 7800 kcal i na tej podstawie jesteśmy w stanie obliczyć sobie, jakie efekty powinna dawać nam stosowana dieta.
Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie redukcji od odjęcia około 500 kcal, które powala na tygodniowe schudnięcie 3500 kcal, czyli około 0.45kg.
Finalnie nasz bohater będzie mógł spożywać 1463 kcal / dziennie.
1.3. Wybieraj odpowiednie produkty
Kalorie czyli inaczej energia, która znajduje się w każdym produkcie spożywczym, jest rozbijana na makroskładniki - białko, węglowodany i tłuszcze.
Ale spokojnie, to wcale nie jest skomplikowane!
Każdy makroskładnik jest dla naszego organizmu niezbędny, więc warto wybierać produkty spożywcze w taki sposób, aby dostarczyć mu ich odpowiednią ilość.
Co znaczy odpowiednia ilość?
Tłuszcze powinny stanowić około 25% dzienne zapotrzebowania, co dla naszego przykładu oznacza +/- 1460 kcal / 4 = 365 kcal z tłuszczów.
1g tłuszczu ma 9 kcal, więc codziennie potrzebujemy około (365 / 9) 41g.
Następnie warto zadbać o białko, które może znacznie przyśpieszyć budowanie masy mięśniowej oraz regeneracje naszego organizmu.
1 g białka to 4kcal i zaleca się około 2g białka na kg masy ciała u osób aktywnych, więcej na ten temat znajdziesz tutaj - ile gram białka dziennie?
W przypadku naszej postaci będzie to 65 kg * 2 = 130g białka dziennie.
Pozostałe 575 kcal (1460 wszystko - 365 tłuszcze - 520 białko) przeznaczamy na ostatni makroskładnik - węglowodany - który przeliczamy tak samo jak białko - 1g = 4kcal, więc otrzymujemy około 144g.
Makroskładniki: Białko: 130g, Węglowodany 144g, tłuszcze 41g.
Czy musimy dbać o makroskładniki?
Warto, ale jeżeli skupisz się tylko na odpowiedniej ilości kalorii oraz białka, to będzie ok. Na co dzień też nie liczymy dokładnie naszych makroskładników, więc chociaż warto, to nie jest to niezbędne do progresowania.
Czy muszę coś konkretnie jeść?
Nie, możesz jeść cokolwiek chcesz, ale pamiętając o nie przejadaniu kalorii oraz uzyskiwaniu odpowiedniego poziomu białka. Zdrowsze produkty są lepsze dla naszego organizmu, ale nie mają wpływu na kompozycję sylwetki.
1.4. Jakie ćwiczenia na schudnięcie z nóg, ud i łydek?
Niestety nie da się bezpośrednio wykonywać żadnych ćwiczeń na schudnięcie z nóg, ud i łydek, więc wszystkie tego typu propozycję to czysty scam.
Jeżeli chcesz w jakiś sposób przyśpieszyć cały proces, to musisz postawić na ćwiczenia wytrzymałościowe, które pozwalają na wytworzenie większego deficytu kalorycznego, a to jak wiesz z poprzednich punktów, bezpośrednio spala tłuszcz.
Najlepsze ćwiczenia na schudnięcie z nóg, ud i łydek:
- Bieganie – 8km/h, osoba o wadze 70kg, prawie 600kcal/h.
- Jazda na rowerze – 16km/h, osoba o wadze 70kg, prawie 600kcal/h.
- Pływanie – swobodnie, osoba o wadze 70kg, prawie 466kcal/h.
- Spacer – spokojny, osoba o wadze 70kg, 334kcal/h.
- Taniec – swobodnie, osoba o wadze 70kg, 330kcal/h.
Oczywiście aktywność fizyczna może być dowolna i można ją połączyć z czymś pożytecznym np. kursem tańca, nauką pływania itp.
1.5. Reaguj na zmiany, ale nie wpadaj w panikę
Jak mogłeś zauważyć, podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się wraz z obecną wagę, więc gdy ona się zmienia, będzie również zmieniać się zapotrzebowanie kaloryczne, co niestety trzeba uwzględniać.
Najłatwiejszą drogą do tego jest skorzystanie z DARMOWEGO personalnego trenera – Juicify.app, w którym ustawiamy swój cel, notujemy spożywane produkty oraz wagę, a aplikacja sama pilnuje wszystkich szczegółów.
Inna opcja to po prostu samodzielne notowanie wspomnianych danych, a następnie na podstawie różnicy pomiędzy oczekiwanym efektem, a uzyskanym, odpowiednie modyfikowanie spożywanych kalorii.
2. Zwiększ aktywność fizyczną
Dodatkowa aktywność jest pośrednio powiązana z tym, o czym mówiliśmy w poprzednim punkcie - zrobieniem większego deficytu kalorycznego - a co za tym idzie, bezpośrednim schudnięciem z nóg, ud i łydek.
Jednak co ważniejsze jest to rzecz, która może pozwolić nam na nie liczenie kalorii o ile będziemy zachować lub zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu.
Oczywiście kalorie nadal będą się liczyć "w tle", ale fakt nie skupiania się na tym, może przełożyć się na lepsze rezultatu u osób, które mają ten problem, że nadmierne ich liczenie, doprowadza do uczucia głodu i przejadania.
Oprócz tego warto rozważyć ćwiczenia siłowe (sprawdź trening FBW), które co prawda mogą pierwotnie przełożyć się na trzymanie większej ilości wody w organizmie, ale w dłuższej perspektywie zwiększają naszą masę mięśniową, a to poprawia wygląd i podwyższa podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne.
3. Wrzuć na luz i opanuj stres
Wiesz dlaczego w dniu, w którym zależy Ci na dobrym wyglądzie, zazwyczaj wyglądasz o wiele gorzej niż na co dzień? Ponieważ już dzień wcześniej zaczynasz przeżywać to, co ma się wydarzyć w ciągu następny kilku godzin.
Stres jest prze obecny w naszym życiu na każdym kroku, a jednym z jego negatywnych skutków może być retencja wody, która przede wszystkim jest widoczna na mięśniach brzucha oraz tytułowej nóg, ud i łydek.
Stres jest niezbędną emocją do przetrwania, ale niestety zbędną, jeżeli zależy nam na poprawie wyglądu sylwetki, nóg, ud i łydek.
Dlatego zarządzaj swoim stresem, w czym na pewno pomoże ASMR i Ashwagandha.
4. Zadbaj o odpowiedni sen
Sen to stan, w którym spędzamy praktycznie 1/3 naszego życia i jest on nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Pomimo tego, że obecne czasy wymuszają na nas redukowanie ilości snu, to może nieść to za sobą długoterminowe konsekwencje zdrowotne oraz co nas bardziej interesuje, przełożyć się na to jak się czujemy oraz wyglądamy w trakcie dnia.
Brak odpowiedniego snu wpływa negatywnie na wiele rzeczy, ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podniesieni poziomu stresu i wpływ na rotację wody.
5. Pozbądź się nadmiaru wody z organizmu
Chociaż magazynowanie przez organizm dodatkowej ilości wody nie jest niczym złym, to może się to nie przekłada na negatywny wygląd naszej sylwetki.
Jeżeli wydaje Ci się, że jednego dnia twoja szczupłą wygląda na szczupłą, a kolejnego dnia przypomina "balon", to bardzo prawdopodobne, że to wina rotacji wody.
Jednak pamiętaj, że w pierwszej kolejności na pewno musisz zadbać o obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, ponieważ poniższe pozycję nie przełożą się w żaden sposób na oczekiwane efekty, jeżeli będzie on za wysoki.
5.1. Odwadnianie za pomocą wody
Aby pozbyć się nadmiaru wody z naszego organizmu, możemy wykorzystać wiele różnych sposobów, ale przede wszystkim bardzo popularne jest odwadnianie.
Najprostszy sposób odwadniania polega na tym, że pijemy około 8-10l wody dziennie, a następnie gwałtownie ucinamy dostarczaną ciecz, co skutkuje tym, że pomimo braku dostarczaniu nowej wody, organizm wciąż się jej pozbywa, tym samym odwadniając się.
5.2. Ogranicz węglowodany w diecie
Węglowodany nie są złym źródłem energii i są potrzebne naszemu organizmowi do wielu procesów życiowych, ale zaplanowane, krótkotrwałe obniżenie ich podaży, praktycznie z dnia na dzień potrafi sprawić, że pozbędziemy się około 2kg wody.
Jest to trik, który u niektórych osób może przełożyć się na chwilowe schudnięcie z nóg, ud i łydek, ale jest to sprawa bardzo indywidualna.
5.3. Wykorzystuj substancje doustne
Poza wspomnianymi wcześniej sposobami, możemy jeszcze skorzystać z substancji doustnych, które wpływają moczopędnie na organizm, wymuszając odwadnianie.
Substancje doustne do schudnięcia z nóg, ud i łydek:
- Kawa
- Kofeina
- Magnez
- Pokrzywa
- Odpowiednia ilość soli
Podsumowanie
Aby schudnąć z nóg, ud i łydek należy przede wszystkim wprowadzić deficyt kaloryczny, czyli zdecydować się na dietę odchudzającą, która pozwala nam na obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, zapewniając oczekiwany efekt.
Następnie możemy spróbować wykorzystywać różnego typu triki, których zadaniem jest zadbanie o obniżenie wody w organizmie, co może, ale nie musi przełożyć się na wyszczuplenie nóg, ud i łydek.
Jednak co warto podkreślić, samo schudnięcie z nóg, ud i łydek jest możliwe i na pewno będzie konsekwencją obniżenia tkanki tłuszczowej w organizmie.