Trening dla młodych – od jakiego wieku można chodzić na siłownię?

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Trening
młody chłopak na siłowni

Czy 15-latek może chodzić na siłownię? Czy na siłowni istnieje limit wiekowy? Są osoby, dla których kondycja fizyczna jest bardzo ważna niezależnie od wieku. Dzisiejszy artykuł adresujemy do młodych, którzy chcieliby ćwiczyć, a nie mają pewności czy wybierając się na siłownię, nie będą musieli pocałować klamki. Przeczytajcie, a dowiecie się, gdzie i na jakich warunkach możecie zadbać o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną.

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym okresie życia. Dzięki niej mamy nie tylko zadbaną sylwetkę, ale też dużo lepsze zdrowie. Od kilku lat treningi na siłowni cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Ćwiczyć chcą zarówno najmłodsi, jak i starsze osoby, którym zależy na takich atrybutach, jak piękna sylwetka i dobra kondycja fizyczna.

Od jakiego wieku wpuszczają na siłownię?

Odpowiedź na pytanie o wiek, który jest odpowiedni do podjęcia treningów nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, jaki sport chcemy uprawiać. Niektóre sporty jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy tenis możemy uprawiać od najmłodszych lat. Specyfika dyscyplin takich, jak boks czy trójbój wymaga podstawowego rozwoju nerwowego i mięśniowego. Najogólniej więc rozwój ciała determinuje czas rozpoczęcia treningu na siłowni.

Na ogół uważa się, że najbezpieczniejszy jest okres po ukończeniu 15-16. roku życia. W tej sprawie warto jednak zasięgnąć opinii trenera personalnego, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz obciążenie. Wszelkiego rodzaju przysiady z dodatkowym ciężarem umieszczonym na karku oraz wyciskanie dodatkowo obciążają kręgosłup. Ze względu na zbyt duże zaangażowanie wybranych obszarów ciała mogą one wpływać na nieprawidłowy rozwój, np. skutkując zahamowaniem wzrostu.

Trądzik młodzieńczy a siłownia

Młodzież powinna rozpocząć przygodę ze sportem od treningu ogólnorozwojowego wykonywanego 2-3 razy w tygodniu. W trakcie jednej sesji należy przeprowadzić ćwiczenia na każdą z grup mięśniowych. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, trzeba będzie poświęcić sporo czasu, najczęściej kilka miesięcy. Jest to idealny sposób na kształtowanie regularności i silnej woli od najmłodszych lat.

Aby nauczyć swoje dziecko prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, zabierz je ze sobą do klubu, stań z nim przed lustrem i spokojnie wytłumacz, na jakim obszarze ciała powinno się skoncentrować. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, poproś o pomoc trenera, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Spocenie i zanieczyszczenie twarzy w wyniku wysiłku fizycznego może spowodować nasilenie trądziku. Nie stanowi to jednak przeciwwskazania do treningu. W takim przypadku należy skonsultować się z dermatologiem.

Od ilu lat jest siłownia?

Czy na siłowni istnieje limit wiekowy? W świetle prawa nie ma dolnej granicy wieku korzystania z klubów fitness. Młodzież między 13. a 18. rokiem życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Aby osoba, która nie ma jeszcze 18 lat, mogła podpisać umowę na korzystanie z usług klubu, niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Rodzic nastolatka, który chce podpisać umowę, pojawia się w klubie wraz z nim i udziela zgody. Jeśli opiekun nie ma możliwości, by w momencie podpisywania przez podopiecznego umowy pojawić się w klubie, może potwierdzić jej zawarcie później. W takiej sytuacji klub powinien wyznaczyć termin, kiedy rodzic potwierdzi swoją zgodę. Rodzice oświadczają, że ma żadnych przeciwwskazań do korzystania przez nastolatka z siłowni.

Plan treningowy dla nastolatka

Kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń. Nastolatkowie marzący o tym, by jak najszybciej zobaczyć efekty nierzadko nastawiają się przede wszystkim na liczbę powtórzeń, spychając jakość na margines. Tymczasem nieprawidłowe przeprowadzenie treningu może skutkować mniej lub bardziej poważnymi kontuzjami, a wykonywanie zbyt dużej liczby powtórzeń prowadzi do przetrenowania organizmu (podobnie, gdy treningi będą zbyt częste).

W przypadku młodych osób doskonale sprawdzą się ćwiczenia z własną masą ciała, np. pompki. Wraz ze wzrostem wytrenowania możemy dodawać bardziej wymagające ćwiczenia siłowe, np. przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi. Jako pierwszy plan treningowy świetnie sprawdzi się trening całego ciała (FBW), czyli ogólnorozwojowy. Podczas jednej sesji treningowej angażujemy wszystkie partii mięśniowe – zaczynamy od największych, a następnie przechodzimy do mniejszych.

Trening na masę dla młodych

Aby przybrać na wadze, nastolatkom w wieku 13-16 lat zaleca się regularne treningi z 3-4 zestawami kluczowych ćwiczeń z masą ciała – pompki, podciąganie, dipy, przysiady, brzuszki i inne ćwiczenia bez obciążenia. Jednym z najlepszych ćwiczeń dla nastolatków jest podciąganie na drążku, gdyż prawidłowo wykonywane podciągnięcia rozwijają mięśnie pleców, barków, ramion i brzucha. Nie można zapominać o naturalnej ochronie organizmu, jaką są witaminy.

Program treningowy na siłowni dla osób w wieku 16-17 lat nie może obejmować ciężkich ćwiczeń obciążających kręgosłup. Młodzież powinna zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo stawów podczas ćwiczeń. Optymalnym rozwiązaniem dla nastolatków chcących przybrać na wadze będzie połączenie ćwiczeń z własną masą ciała, poprawiających postawę oraz na mięśnie brzucha z regularnym pływaniem lub innymi sportami. Dopiero później zaleca się przejście do treningów na siłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *