4 Ćwiczenia na Większe (Duże) Pośladki | Efekt 324% + w domu

Opublikowano Umieszczono w kategoriach: Ćwiczenia, Trening
Ćwiczenia na Większe (Duże) Pośladki w domu | Efekt +324%
Ćwiczenia na Większe (Duże) Pośladki w domu | Efekt +324%

Zmęczona szukaniem ćwiczenia na większe (duże) pośladki, które możesz wykonywać w domu jak i siłowni oraz zagwarantuje Ci szybkie efekty?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego co jest Ci potrzebne do rozbudowania tej części sylwetki.

Jednak żeby nie było to takie puste „rób te ćwiczenia na duże pośladki, a na pewno urosną”, to powiemy sobie, co nauka podpowiada nam w temacie najlepszych ćwiczeń na rozbudowanie całej tej strefy sylwetki.

Dlatego w dalszej części wpisu będę omawiał najlepsze ćwiczenia na duże pośladki, a następnie porozmawiamy o alternatywach, które pozwolą Ci na angażowanie pupy, bez potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu.

Dodatkowo poruszymy temat optymalnej diety do budowania masy mięśniowej pośladków, dzięki czemu będzie to artykuł po przeczytaniu, którego będziesz miał pewność, że każdy kolejny dzień zbliży Cię do upragnionego celu.

Jeszcze zanim zaczniemy, to warto podkreślić, że omawiane ćwiczenia na wielkie pośladki sprawdzą się świetnie zarówno u mężczyzn jak i kobiet, ponieważ obie płcie potrzebują podobnego bodźca, aby optymalnie rozbudowywać tę partię.

Artykuł jest częścią serii wpisów na temat rozbudowywania pośladków, pozostałe posty znajdziesz pod tymi linkami:

Jak ćwiczyć pośladki, aby szybko rosły?

Jak ćwiczyć pośladki, aby szybko rosły?
Jak ćwiczyć pośladki, aby szybko rosły?

Aby pośladki rosły, musimy zadbać o dwa najważniejsze aspekty kształtowania sylwetki – bodziec do wzrostu, czyli odpowiednie ćwiczenia na duże pośladki oraz materiał do nadbudowywania włókien mięśniowych, czyli makroskładniki.

Dlatego pomimo tego, że połowa tego artykułu jest poświęcona wyborze optymalnych ćwiczeń na podniesienie pośladków, to musimy zacząć od wyjaśnienia diety oraz sposobu, w jaki ją utrzymywać, bez niszczenia sobie życia.

Jak ćwiczyć pośladki, aby szybko rosły:

 1. Wylicz zapotrzebowanie kaloryczne
 2. Zdecyduj o rodzaju diety
 3. Zadbaj o makroskładniki
 4. Wykonuj optymalne ćwiczenia na duże pośladki
 5. Trenuj odpowiednio często
 6. Reaguj na zmiany, ale nie wpadaj w panikę

1. Wylicz zapotrzebowanie kaloryczne

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Najważniejszym elementem każdej diety jest poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego, czyli ilości energii, którą potrzebuje nasz organizm, aby móc zapewnić poprawne funkcjonowanie.

Zapotrzebowanie kaloryczne (zero kaloryczne) możemy poznać na wiele sposobów, ale my wykorzystamy dokładny kalkulator kalorii.

W kalkulatorze musimy podać podstawowe informację na temat swojej sylwetki, w tym m.in.: wiek, wzrost, wagę oraz poziom aktywności fizycznej.

W przypadku celu sylwetkowego wybieramy "utrzymanie wagi"

Aby było łatwiej zrozumieć Ci kolejne kroki, weźmy za przykład bohaterkę (płeć nie ma znaczenia dla schematu) o następującej sylwetce:

 • Kobieta
 • 170cm
 • 65kg
 • 25lat
 • Mała aktywność

Po podłożeniu tych danych do wspomnianego wcześniej kalkulatora, otrzymujemy zapotrzebowanie kaloryczne wynoszące: 1963kcal / dzień.

Innym sposobem jest wykorzystanie Juicify.app, czyli mojej aplikacji do liczenia kalorii, która nie dość, że sama Ci wszystko policzy, to jeszcze będzie kontrolować Twoją podaż, dostosowując ją do rezultatów "Najlepsza Darmowa Aplikacja do Liczenia Kalorii Już Dostępna!".

2. Wybierz odpowiedni rodzaj diety

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Kiedy wiemy, już jakie jest nasze podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, możemy zdecydować, który typ diety będzie dla nas odpowiedni.

Na pewno odrzucamy typową dietę odchudzającą, ponieważ pomimo tego, że nasz organizm nie potrzebuje surplusu kalorycznego, aby budować masę mięśniową, to znacznie on ułatwia cały proces.

Dlatego możemy zdecydować się na typową dietę pod masę mięśniową, czyli zawierającą wspomnianą nadwyżkę kaloryczne, ale gwarantującą nam przyrost tkanki tłuszczowej lub rekompozycje sylwetki, która w teorii powinna dać nam mniejszą ilość mięśnia, ale praktycznie możemy jeszcze obniżyć ilość tłuszczu.

Powiedzmy, że nasz bohater jest początkującym, który chce zmaksymalizować przyrost masy mięśniowej i nie boi się dodatkowej tkanki tłuszczowej, a nawet uważa ją za coś, co może poprawić wygląd jego sylwetki, więc wybiera masę.

W przypadku budowania masy mięśniowej stara szkoła kulturystyki zaleca nadwyżkę kaloryczną na poziomie +500 kcal dla mężczyzny oraz +300 kcal dla kobiety, ale najnowsze badania sugerują, że jest to za dużo.

Tak jak wspomniałem wcześniej, nasz organizm nie potrzebuje surplusu kalorycznego, aby budować mięśnie, więc powinien on być symboliczny.

Ze względu na to, że praktycznie codziennie pojawiają się dokładniejsze badania na ten temat, jeżeli będziesz zainteresowany "obecnym" stanem rzeczy, polecam Ci sprawdzić ten wpis - budowanie masy mięśniowej - a my załóżmy, że nasz bohater preferuje starą szkołę, więc dodajmy mu +300kcal.

3. Wybieraj odpowiednie produkty

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Kalorie czyli inaczej energia, która znajduje się w każdym produkcie, jest rozbijana na makroskładniki - białko, węglowodany i tłuszcze.

Ale spokojnie, to wcale nie jest skomplikowane!

Każdy makroskładnik jest dla organizmu niezbędny, więc warto wybierać produkty w taki sposób, aby dostarczyć mu ich odpowiednią ilość.

Co znaczy odpowiednia ilość?

Tłuszcze powinny stanowić około 25% dzienne zapotrzebowania, co dla naszego przykładu oznacza +/- 2260kcal / 4 = 565kcal z tłuszczów.

1g tłuszczu ma 9 kcal, więc codziennie potrzebujemy około (565 / 9) 63g.

Następnie warto zadbać o białko, które może znacznie przyśpieszyć budowanie masy mięśniowej oraz regeneracje naszego organizmu.

1 g białka to 4kcal i zaleca się około 2g białka na kg masy ciała u osób aktywnych, więcej na ten temat znajdziesz tutaj - ile gram białka dziennie?

W przypadku naszej postaci będzie to 65 kg * 2 = 130g białka dziennie.

Pozostałe 1173 kcal (2260 wszystko - 467 tłuszcze - 520 białko) przeznaczamy na ostatni makroskładnik - węglowodany - który przeliczamy tak samo jak białko - 1g = 4kcal, więc otrzymujemy około 293g.

Makroskładniki: Białko: 130g, Węglowodany 293g, tłuszcze 63g.

Następnie warto rozważyć, czy możesz pozwolić sobie na rozłożenie posiłków na większą liczbę, o czym przeczytasz tutaj "O To Ile Posiłków Dziennie i Co Ile Godzin Powinno Się Jeść", bo optymalizuje to efekty.

Czy musimy dbać o makroskładniki?

Warto, ale jeżeli skupisz się tylko na odpowiedniej ilości kalorii oraz białka, to będzie ok. Na co dzień też nie liczymy dokładnie naszych makroskładników, więc chociaż warto, to nie jest to niezbędne.

Czy muszę coś konkretnie jeść?

Nie, możesz jeść cokolwiek chcesz, ale pamiętając o nie przejadaniu kalorii, uzyskiwaniu odpowiedniego poziomu białka oraz włączeniu witamin i minerałów, gdy może nastąpić ich niedobór. Zdrowsze produkty są lepsze dla naszego organizmu, ale nie mają wpływu na kompozycję sylwetki.

Nie potrafie jeść tyle białka

Kiedy zaczniesz notować swoje kalorie, to szybko zauważysz, ze białko nie jest takie proste do pozyskania. Jednak jest na to sposób, który polega na stosowaniu odżywki białkowej. Z góry polecam się w nią zaopatrzyć. Jeżeli nie jesteś pewny, czy jest ona bezpieczna, to polecam ten post "Czy odżywka białkowa jest zdrowa? Jak ją stosować i dawkować?".

Polecane produktyNajtańsze sklepy
BiałkoKlik
KreatynaKlik
Witaminy i mikroelementyKlik

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Omówione rzeczy daje Ci wszystkie niezbędne informację ze strony diety, ale zachęcam Cię do zapoznania się jeszcze z następującymi wpisami, w którym poruszam mniej istotne kwestie, które mogą mieć wpływ na ostateczny efekt, Twoje samopoczucie oraz komfort życia:

4. Jakie ćwiczenia na duże pośladki?

Jakie ćwiczenia na duże pośladki?
Jakie ćwiczenia na duże pośladki?

Sprawę diety mamy już załatwioną, więc pozostaje nam omówić ćwiczenia na duże pośladki, które będą bodźcem dla organizmu do rozwoju masy mięśniowej w tej części sylwetki, więc stanowią niezbędny element układanki.

Wybierając najlepsze ćwiczenia na pośladki musimy zadbać o zaangażowanie wszystkich ich mięśni, w których skład wchodzą:

 • Pośladkowy wielki
 • Pośladkowy średni
 • Pośladkowy mały
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Pośladkowy wielki będzie przede wszystkim pracował przy ciężkich ćwiczeniach, skierowanych na aktywację wyprostu stawu biodrowego.

Pozostałe dwa mięśnie pośladkowe traktujemy jako jedno, a do ich zaangażowania wykorzystujemy pozycję bazujące na rotacji i odwodzeniu stawu biodrowego.

Dodatkowo biorą one udział w stabilizacji sylwetki, co można wykorzystywać do wprowadzania modyfikacji w popularnych ćwiczeniach na pośladki, dzięki czemu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej je zaangażować.

Więc chcąc dobrze przetrenować mięśnie pośladków musimy zadbać o posiadanie w planie treningowym pozycji, które zaangażują następujące ruchy:

 • Rotacja stawu biodrowego
 • Wyprost stawu biodrowego
 • Odwodzenie stawu biodrowego
 • Stabilizacja sylwetki

Jakie są najlepsze ćwiczenia na duże pośladki?

Jakie są najlepsze ćwiczenia na duże pośladki?
Jakie są najlepsze ćwiczenia na duże pośladki?

Wybierając najlepsze ćwiczenia na pośladki, możemy pomóc sobie, wykorzystując badania EMG, których zadaniem jest sprawdzanie zaangażowanie poszczególnych mięśni w trakcie wykonywania popularnych ćwiczeń.

Poniższy wykres przedstawia wyniki jednego z takich badań.

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
Figure 5: Relative EMG activity of the m. gluteus maximus during selected exercises in comparison to deadlifts using a weight that matches your own body weight; data adapted from Boeckh-Behrens & Buskies. 2000

Jak możesz zauważyć, pomimo tego, że często poleca się „Squat” („Przysiad”) jako ćwiczenie na rozbudowywanie pośladków, to wcale nie jest ono najlepsze.

Jeżeli chcemy zmaksymalizować zaangażowanie pośladkowego wielkiego, to powinniśmy przede wszystkim postawić na ćwiczenie o nazwie „Lying leg curls with tight raised from the pad” oraz „Glute raises on hip-pendulum”.

Oczywiście to nie jest tak, że wszystkie ćwiczenia wielostawowe typu „Deadlift”, „Squat” i „Hack Squat” powinny zostać zastąpione przez wspomniane wcześniej pozycję, ponieważ pozwalają nam one zaangażować również inne grupy mięśniowe i znacznie zmniejszyć ilość ćwiczeń w planie treningowym, ale…

Ćwiczenia sugerowane nam przez badanie EMG będą świetnie nadawać się do uzupełnienia planu treningowego, który bazuje na ćwiczeniach wielostawowych, ale wytwarza za małą objętość treningową, aby wymusić rozwój pośladków.

Dla przykładu możemy zamienić ćwiczenia izolowane na mięśnie dwugłowe uda na „Deadlift”, który również je angażuje, ale dodatkowo wymusi pracę pośladków.

W przypadku mięśni czterogłowych możemy zamienić ćwiczenia izolowane na „Squat”, który będzie dla nich tym samym, czym „Deadlift” dla dwugłowych.

Dopiero na tej podstawie możemy rozważać włączenie ćwiczeń, które w znacznym stopniu angażują pośladki, np. wspomniany „Glute raises on hip-pendulum”.

Dzięki czemu wciąż praktycznie przetrenowujemy całe mięśnie nóg, ale tym razem mamy plan nastawiony na maksymalne angażowanie pośladków.

Jeżeli chcemy mieć ćwiczenie wielostawowe, na którym będziemy bazować trening pośladków, to przede wszystkim warto postawić na „Hip trust”, który wykazuje 16% – 26% lepsze zaangażowanie niż „Deadlift” (1), co czyni go prawdopodobnie najlepszym ćwiczeniem tego typu na tę strefę sylwetki.

[Aktualizacja] Inne badanie wykazało, że „Squat” jest w stanie rozbudować pośladki o nawet 125% w porównaniu do „Hip thrust”, ale też znacznie mocniej będzie angażować czterogłowy uda, więc jeżeli zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej w dolnej partii ciała, to polecam nie rezygnować z „Squat” (1).

W przypadku, gdy nie jesteś fanem „Hip trust”, możesz je zastąpić ćwiczeniem o nazwie „Romanian deadlift”, które wykazuje podobną aktywacje (1).

Wykorzystując modyfikację „Hip trust” o nazwie „One leg hip trust” jesteśmy w stanie wprowadzić ćwiczenie, które dodatkowo wymusi pracę stabilizacyjną, więc pozwoli nam na zaangażowanie pozostałych dwóch mięśni pośladkowych.

Oprócz tego typu zmian w wspomnianych ćwiczeniach wielostawowych, warto pamiętać o popularnym w naszym kraju „Lunges”, które będzie miało podobne zastosowanie, co wspomniane „One leg hip trust”.

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
Figure 7: Relative EMG activity of the adductors and abductors during selected exercises in comparison to the respective machines (since the exact value for the abductor machine was not given by the authors, the latter is an estimation based on the rank of the exercise); data adapted from Boeckh-Behrens & Buskies. 2000 via suppversity.blogspot.com

Pozostaje nam jeszcze odwodzenia stawu biodrowego, gdzie najlepiej sprawdza się „Abductor machine”, powszechniej znany jako „Bad girl”.

Jeżeli będziemy stosować alternatywne ćwiczenie „Cable abduction”, to warto wykorzystać wewnętrzną rotację stopy, która wykazuje jeszcze lepsze zaangażowanie pośladkowego średniego oraz pośladkowego małego (1).

Najlepsze ćwiczenia na duże pośladki:

 1. Squat
 2. Deadlift
 3. Hip thrust
 4. Hip thrust with one leg
 5. Romanian deadlift
 6. Abductor
 7. Cable glute kick back

1. Squat

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

2. Deadlift

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

3. Hip thrust

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

4. Hip thrust with one leg

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

5. Romanian deadlift

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

6. Abductor

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

7. Glute kick back

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Idealny trening na duże pośladki | + w domu

Idealny trening na duże pośladki | + w domu
Idealny trening na duże pośladki | + w domu

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że idealny trening na pośladki będzie zakładał wykorzystanie wcześniej omówionych, najlepszych ćwiczeń na pupę, ale z zachowaniem odpowiedniej objętości treningowej.

Przykładowy plan treningowy na pośladki, który został przeze mnie rozpisany na potrzeby tego artykułu, możesz znaleźć tutaj „Jeżeli Ten Trening Pośladków Nie Pomoże To Nic Ci Nie Pomoże„.

Idealny trening na duże pośladki siłownia:

 1. Squat
 2. Romanian deadlift
 3. Hip thrust with one leg
 4. Abductor
 5. Glute kick back*

Idealny trening na duże pośladki w domu:

 1. Squat
 2. Romanian deadlift
 3. Hip thrust with one leg
 4. Abductor z wykorzystaniem gumy
 5. Glute kick back z wykorzystaniem gumy*

* Jako dodatkowe ćwiczenie do podniesienia objętości przy dużej częstotliwości.

Taki trening powinien sprawdzić się świetnie do rozbudowywania masy mięśniowej w interesującej nas części sylwetki, ale jest typowym "old schoolowym" podejściem, które działa, ale w świetle obecnych badań jest dalekie od bycia optymalnym.

Czego w tym treningu brakuje?

Przede wszystkim brakuje nam optymalnego wykorzystania objętości treningowej, o czym więcej możesz przeczytać tutaj - Objętość treningowa, czyli dlaczego trenujesz jak G*WNO - oraz manipulacji ilością powtórzeń, co pozwala nam lepiej zaangażować poszczególne włókna mięśniowe - Ile Serii i Powtórzeń na Masę, Rzeźbę i Redukcje? Wpis, który Zmieni Twoje Spojrzenie.

To właśnie objętością treningową oraz odpowiednią mainpulacją ilością powtórzeń różni się dobry plan treningowego od tego, który jest Ci w stanie rozpisać każda osoba, która była dwa razy na siłowni i zna podstawowe ćwiczenia.

Co jeszcze warto włączyć do treningu?

Wszystkie wymienione wcześniej rzeczy to podstawa dobrego treningu, ale poza nimi warto rozważyć wprowadzenie następujących technik:

5. Jak często wykonywać ćwiczenia na duże pośladki?

Jak często wykonywać ćwiczenia na duże pośladki?
Jak często wykonywać ćwiczenia na duże pośladki?

Chociaż mogłoby Ci się wydawać, że masz już wszystkie informację na temat tego, jak optymalnie budować interesującą nas strefe ciała, to pozostaje nam jeszcze jedna kwestia, czyli optymalizacja objętości i częstotliwości treningowej.

Ze względu na to, że ten temat jest bardzo istotny i dość rozległy, polecam Ci sprawdzić ten wpis - Objętość treningowa, czyli czemu trenujesz jak G*WNO - gdzie wszystko jest przeanalizowane i aktualizowane na bieżąco.

Jednak ty musisz wiedzieć jedną rzecz, powinieneś wykonywać ćwiczenia na duże pośladki, co najmniej 3 razy w tygodniu, starając się zachowywać około 48h odpoczynku, aby mięsnie miały czas na odpowiednią regenerację.

Decydując się na taką częstotliwość, powinniśmy zakładać maksymalnie 9 serii na daną grupę mięśniową w jednej jednostce treningowej.

Dla większości z nas 20 serii na partię mięsniową w skali tygodnia to maksymalna wartość. Większa ilość może nawet doprowadzić do pogorszenia efektów.

W przyszłości lepszym podejściem może okazać się trenowanie codziennie, ale z zachowaniem odpowiedniej objętości treningowej, o czym spekuluje w wspomnianym wcześniej wpisie o objętości treningowej.

6. Reaguj na zmiany, ale nie wpadaj w panikę

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Jak mogłeś zauważyć, podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się wraz z obecną wagę, więc gdy ona się zmienia, będzie również zmieniać się zapotrzebowanie kaloryczne, co niestety trzeba uwzględniać.

Najłatwiejszą drogą do tego jest skorzystanie z DARMOWEGO personalnego trenera – Juicify.app, w którym ustawiamy swój cel, notujemy spożywane produkty oraz wagę, a aplikacja sama pilnuje wszystkich szczegółów.

Inna opcja to po prostu samodzielne notowanie wspomnianych danych, a następnie na podstawie różnicy pomiędzy oczekiwanym efektem, a uzyskanym, odpowiednie modyfikowanie spożywanych kalorii.

Podsumowanie

3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%
3 Ćwiczenia na Większe (Duże + powiększenie) Pośladki w domu | Efekt +324%

Chociaż jesteśmy w stanie wyłonić ćwiczenia na duże pośladki, które powinny u większości osób zagwarantować najlepsze przyrosty masy mięśniowej tej części ciała, to warto również zadbać o pozostałe aspekty budowania sylwetki.

Jeżeli nigdy nie byłeś fanem dbania o dietę, to chociaż dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość białka, co zwiększy przyrosty masy mięśniowej.

Najlepsze ćwiczenia na duże pośladki:

 1. Squat
 2. Deadlift
 3. Hip thrust
 4. Hip thrust with one leg
 5. Romanian deadlift
 6. Abductor
 7. Cable glute kick back

Autor: Redakcja Arjenworld

Hobbysta kształtowania ciała, który pokazuje jak można żyć normalnie i wciąż osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *