Arjenworld > Siłownia > Jakie ćwiczenia (trening) na większe (duże) pośladki w domu?

Ćwiczenia na pośladki, powinna wykonywać każda osoba, która chciałaby pochwalić się jędrną, uniesioną pupą oraz udami bez cellulitu, co jest efektem ubocznym trenowania tych mięśni.

Co ciekawe, trening pośladków przestaje być już domeną kobiet i coraz częściej, to faceci decydują się na poprawę tę partii, dzięki czemu nie tylko sprawiają radość płci przeciwnej, ale również zaczynają pokonywać kolejne bariery siłowe w ćwiczeniach złożonych.

W tym wpisie omówimy sobie, jak nauka podchodzi do kwestii rozwijania mięśni pośladków i w jaki sposób dobierać ćwiczenia na pośladki, aby szybko osiągnąć efekt brazylijskiej pupy.

Na końcu znajdziesz gotowy trening pośladków oraz filmy, na których dokładnie jest wyjaśnione, w jaki sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia na podniesienie pośladków, aby robić to efektywnie i nie narazić się na urazy, które mogą wynikać z złej techniki.

Najlepsze ćwiczenia na większe (duże) pośladki, który wykonasz w domu:

 1. Hip trust.
 2. Przysiad (low bar).
 3. Martwy ciąg (klasyczny lub sumo).
 4. Lying Leg Curls.
 5. Hip Thrust jednonóż.
 6. Bad girl oraz Good girl.
 7. Odwodzenie nogi w bok na wyciągu dolnym.
 8. Martwy ciąg jednonóż z hantlem.
 9. Zakroki.
 10. Przysiad bułgarski.

Najlepszy trening na pośladki, który wykonasz w domu:

 1. Przysiad – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.
 2. Hip Thrust jednonóż – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.
 3. Odwodzenie nogi przy użyciu gum oporowych – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.

Podstawowa anatomia mięśni pośladków

Podstawowa anatomia mięśni pośladków
Podstawowa anatomia mięśni pośladków

Najważniejszą informacją na temat pośladków w kontekście ich rozwijania jest fakt, że składają się z trzech mięśni: pośladkowego małego, średniego i wielkiego.

To dzięki ich zaangażowaniu, nasze ciało potrafi wykonywać:

 • Zginanie biodra.
 • Rotowanie udem.
 • Odwodzenie uda.
 • Przywodzenie uda.
 • Prostowanie biodra.
 • Unoszenie miednicy w trakcie stania na jednej nodze.

Ćwiczenia dobieramy pod pośladkowy wielki i średni + mały – praca mniejszych mięśni jest ze sobą do tego stopnia powiązana, że chcąc zaatakować jeden, trenujemy również drugi.

Tylko trening pośladków, który angażuję wszystkie jego mięśnie i przy okazji, jak największą ilość zakresów ruchu, sprawi, że nasza pupa w efektywny sposób będzie się rozwijać.

Jakie ćwiczenia na pośladki warto mieć w treningu?

Jakie ćwiczenia na pośladki warto mieć w treningu?
Jakie ćwiczenia na pośladki warto mieć w treningu?

Pomimo tego, że na pupę składają się trzy mięśnie pośladkowe, to przy doborze ćwiczeń, skupiamy się na podziale na mięsień pośladkowy wielki oraz pośladkowy mały + pośladkowy średni, ponieważ współpracują one przy poruszaniu naszym ciałem.

Trening pośladków rozpoczynamy od ćwiczeń najcięższych (angażujących najwięcej mięśni) schodząc do tych najlżejszych, które zazwyczaj są kwalifikowane jako ćwiczenia izolowane.

Trening pośladków warto rozpocząć od jednego z ćwiczeń złożonych, które zarówno bardzo mocno angażuje dużą grupę mięśniową, jak i zaatakuję nasz mięsień pośladkowy wielki.

Osobiście polecam zaczynać od Martwego ciągu (klasyczny albo sumo) lub przysiadu low bar oraz uzupełnić trening pośladków o ćwiczenia, które uderzą w mięsień pośladkowy mały + pośladkowy średni i jednocześnie zapewnią ruch odwodzenia nóg.

Taki trening pośladków zapewni nam odpowiedni bodziec dla wszystkich jego mięśni i przy okazji przetrenuję większość jego naturalnych ruchów, co przełoży się na lepszy przyrosty masy mięśniowej oraz wzmocni ruchy, które wykorzystujemy w codziennym życiu.

Jakie ćwiczenia na pośladki warto mieć w treningu?

Do pełnego przetrenowania pośladków potrzebujemy ćwiczeń, które zaangażują mięsień pośladkowy wielki oraz pośladkowy średni i mały. Tylko zaatakowanie wszystkich mięśni pośladków sprawi, że będziemy rozwijać tę partię optymalnie.

Najlepsze ćwiczenia na większe (duże) pośladki w domu

Najlepsze ćwiczenia na większe (duże) pośladki w domu
Najlepsze ćwiczenia na większe (duże) pośladki w domu

Badania przy pomocy EMG pozwalają nam sprawdzić, jak duże zaangażowanie ma pośladek w trakcie wykonywania danego ćwiczenia, co w konsekwencji nakierowuje nas na to, które ćwiczenia na rozbudowę pośladków warto włączyć do swojego planu treningowego.

W przypadku omawianych badań, podobnie jak to ma miejsce przy tradycyjnym sposobie układania treningu na mięśnie pośladków, mamy zastosowany podział na mięsień pośladkowy wielki oraz pośladkowy średni + mały, co ułatwia nam późniejszą analizę.

Najlepsze ćwiczenia na większe (duże) pośladki w domu
Figure 5: Relative EMG activity of the m. gluteus maximus during selected exercises in comparison to deadlifts using a weight that matches your own body weight; data adapted from Boeckh-Behrens & Buskies. 2000 via suppversity.blogspot.com

W pierwszym teście badaniu było testowane zaangażowanie mięśnia pośladkowego wielkiego w najbardziej popularnych ćwiczeniach wykonywanych na siłowniach.

Pomimo tego, że Deadlift i przysiady są najpopularniejszym ćwiczeniem na pośladki, to Lying leg curls wykazuje ponad dwukrotnie większy wpływ na rozwój tego obszaru mięśniowego.

Zanim jednak zrezygnujesz z ćwiczeń złożonych, pamiętaj, że samo zaangażowanie mięśnia to jedno, a drugą kwestią jest zadbanie o układanie planu treningowego w oparciu o ćwiczenia, które pozwolą nam długoliniowy progres ciężarem oraz wzmocnią podstawowe funkcję ciała.

Martwy ciąg i przysiad chociaż przegrywają w tym badaniu, to angażują bardzo dużą część ciała do pracy i daje nieskończone możliwości progresowania, co w dłuższym okresie czasu przełoży się na lepszy rozwój całego ciała oraz skrócenie wykonywania treningu.

Warto wziąć pod uwagę to, że nie zawsze to, co w badaniu wykazuje najlepszy wynik, będzie lepiej spisywało się w praktycznym treningu, ponieważ musimy pamiętać o ograniczeniach związanych z progresowaniem na danym ćwiczeniu.

Ćwiczenia na powiększenie pośladków
Figure 7: Relative EMG activity of the adductors and abductors during selected exercises in comparison to the respective machines (since the exact value for the abductor machine was not given by the authors, the latter is an estimation based on the rank of the exercise); data adapted from Boeckh-Behrens & Buskies. 2000 via suppversity.blogspot.com

Mamy również dostęp do badania EMG, które sprawdza zaangażowanie przywodzicieli oraz odwodzicieli (przede wszystkim praca mniejszych mięśni pośladków).

W tym przypadku prym wiodą maszyny, które od lat są oblegane przez panie i wzbudzają mieszane uczucia wśród mężczyzn – Adductor machine oraz Abductor machine

Oprócz tego, że są to najbardziej popularne maszyna do wykonywania treningu na pośladki, to jak pokazują badania, warto je włączyć do swojej rutyny treningowej, bo na prawdę działają.

Zastosowanie ćwiczeń na powiększenie pośladków, które u nas są bardziej znane pod nazwą good girl oraz bad girl wytworzy odpowiedni bodziec dla rozwoju mięśnia pośladkowego małego oraz pośladkowego średniego, uzupełniając tym samym ćwiczenia złożone, które mają zaangażować mięsień pośladkowy wielki i pozwolić Ci na wzmocnienie funkcjonalności.

Najlepsze ćwiczenia na większe (duże) pośladki w domu:

 1. Hip trust.
 2. Przysiad (low bar).
 3. Martwy ciąg (klasyczny lub sumo).
 4. Lying Leg Curls.
 5. Hip Thrust jednonóż.
 6. Bad girl oraz Good girl.
 7. Odwodzenie nogi w bok na wyciągu dolnym.
 8. Martwy ciąg jednonóż z hantlem.
 9. Zakroki.
 10. Przysiad bułgarski.

Jak rozbudować mięsień pośladkowy wielki?

Jak rozbudować mięsień pośladkowy wielki?
Jak rozbudować mięsień pośladkowy wielki?

Pomimo tego, że Lying leg curls wykazuje największe zaangażowanie mięśnia pośladkowego wielkiego, warto wybrać do jego zaangażowania ćwiczenie złożone, które niesie za sobą szereg niezastąpionych korzyści, w które wliczamy m.in.:

 • Skraca czas treningu.
 • Efektywnie zwiększa siłę.
 • Większa możliwość progresji.
 • Wzmocnienie funkcjonalności.
 • Idealne do łączenia ze sobą dwóch partii na jednym treningu.

Najlepsze ćwiczenia na mięsień pośladkowy wielki:

 • Hip trust – 3 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Przysiad – 3 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Martwy ciąg – 3 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Lying Leg Curls – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.

1. Hip trust

Ćwiczenia na powiększenie pośladków, które zaangażują przede wszystkim mięsień wielki, zaczynamy omawiać od Hip Thrustów, które dają nam nieskończone możliwości progresowania ciężarem, możliwość wykonania w każdych warunkach oraz dzięki lekkiej modyfikacji, pozwalają na przetrenowania wszystkich mięśni pośladków.

Powtórzenia: 3-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

2. Przysiad (low bar)

Najpopularniejsze ćwiczenie na nogi, które świetnie rozwija pośladki. Pamiętaj, żeby wykonywać wersję low bar, która w większy sposób zaangażuje mięśnie pośladkowe. Ze względu na to, że jest to ćwiczenie na powiększenie pośladków, które również jest ćwiczeniem złożonym, idealnie nada się pod podstawę treningu FBW.

Powtórzenia: 3-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

3. Martwy ciąg (klasyczny lub sumo)

Ćwiczenie, które świetnie sprawdza się w rozwijaniu pośladków, co czuć już po pierwszym treningu. W tym przypadku możemy wybrać wersję klasyczną lub sumo – obie sprawdzają się porównywalnie dobrze przy rozbudowie pośladków.

Powtórzenia: 3-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

4. Lying Leg Curls

Ćwiczenia na podniesienie pośladków, które w naszych badaniach wykazało największe zaangażowanie mięśnia pośladkowego wielkiego. Ze względu na to, że nie jest to ćwiczenie na wolnych ciężarach, polecam stosować je tylko w celu zwiększenia objętości treningowej na mięsień pośladkowy wielki, a nie jako główne ćwiczenie w planie.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

Jak rozbudować mięsień pośladkowy średni i mały?

Jak rozbudować mięsień pośladkowy średni i mały?
Jak rozbudować mięsień pośladkowy średni i mały?

W przypadku rozbudowywania mięśnia pośladkowego średniego oraz małego, dobrze spiszą się wszystkie ćwiczenia, które wymuszają odwodzenie nóg lub nietypowy ruch miednicy.

Najlepsze ćwiczenia na mięsień pośladkowy średni i mały:

 • Hip trust jednonóż – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Bad girl lub good girl – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Odwodzenie nogi w bok na wyciągu dolnym – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Martwy ciąg jednonóż z hantlem – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Zakroki – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.
 • Przysiad bułgarski – 6 do 12 powtórzeń, 3 do 5 serii.

5. Hip Thrust jednonóż

Dzięki delikatnej modyfikacji Hip Thrusta, uzyskujemy wersję, która sprawdzi się jako jedno z najlepszych ćwiczeń na mięsień pośladkowy mały i średni.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

6. Bad girl oraz Good girl

Pierwsze propozycje ćwiczeń na powiększenie pośladków z wykorzystaniem maszyn. Obie wersje sprawdzają się świetnie przy rozbudowie małego oraz średniego mięśnia pośladkowego i nie wymagają przy tym przyrządów, które są rzadko spotykane na siłowniach. Warto zastosować trik pokazany na powyższym filmiku.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

7. Odwodzenie nogi w bok na wyciągu dolnym

Jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń na pośladki, które szturmem podbija social media. Oprócz tego, że się dobrze prezentuję, w znacznym stopniu potrafi zaangażować mięsień pośladkowy mały i średni.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

8. Martwy ciąg jednonóż z hantlem

Jedno z ciekawszych ćwiczeń na pośladki, które wykorzystuję specyficzny ruch miednicy. Sprawdzi się świetnie dla osób, które chcą zachować ruch martwego ciągu, a nie dysponują sztangą i dużym ciężarem.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

9. Zakroki

Ważne, aby robić zakroki, a nie wykroki, które mają negatywny wpływ na nasze kolana. Wersja z odwodzeniem nogi do tyłu jest bezpieczniejsza i idealnie sprawdzi się w aktywacji pośladków. Ćwiczenie może z powodzeniem być wykonywane w domu.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

10. Przysiad bułgarski

Bardzo fajne ćwiczenie, przy którym można odczuć, że na prawdę pracuję się nad pupą. Dzięki prostemu założeniu, możemy wykonywać je zarówno na siłowni, jak i w domu. Obciążeniem może być sztanga, hantle lub przedmioty codziennego użytku.

Powtórzenia: 6-12 w serii.

Serie: 3-5.

Przerwa: Od 30s do 5 minut (w zależności od potrzeby organizmu).

Najlepszy trening pośladków siłownia

Najlepszy trening pośladków siłownia
Najlepszy trening pośladków siłownia

Każdy trening powinien być dopasowany indywidualnie, kładąc większy nacisk na braki w danych grupach mięśniowych, ale w przypadku trenowania mięśni pośladków praktycznie od zera, postawiłbym na następujący zestaw ćwiczeń.

Najlepszy trening pośladków na siłowni:

 1. Przysiad – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.
 2. Hip Thrust jednonóż- 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.
 3. Bad girl- 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.

Pamiętaj o progresji i trenować co najmniej, co drugi dzień.

Najlepszy trening pośladków w domu

Najlepszy trening pośladków w domu
Najlepszy trening pośladków w domu

Trening w domu powinien bazować na podobnych ćwiczeniach, co ten wykonywany na siłowni. Ze względu na ograniczenia, które stawia nam brak sprzętu, warto zamienić maszyny na gumy oporowe, a za obciążenie wykorzystać rzeczy codziennego użytku.

Trening na pośladki w domu:

 1. Przysiad – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.
 2. Hip Thrust jednonóż – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.
 3. Odwodzenie nogi przy użyciu gum oporowych – 3-4 serie, po 8 do 12 powtórzeń.

Pamiętaj o progresji i trenować co najmniej, co drugi dzień.

10 minutowy trening pośladków

Wśród pań panuję moda na 10 minutowy trening pośladków, który najczęściej wykonujemy w domu i który bazuję na różnego rodzaju wymachach nóg oraz odwodzeniach uda.

Oczywiście taki rodzaj treningu da efekty dla osoby początkującej, tak jak ma to miejsce z każdą aktywnością fizyczną, kiedy zaczynasz z punktu 0, a twoim dotychczasowym, największym wysiłkiem fizycznym było wyjście do pracy/szkoły.

Jednak na dłuższą metę, taki zestaw ćwiczeń jest bardzo słabym bodźcem dla tak silnego mięśnia, jakim są pośladki i mocno ogranicza nam możliwość progresowania, a co za tym idzie, szybko dojdziesz do momentu, w którym nie będziesz miał zadowalających efektów.

10 minutowy trening pośladków to przeżytek, na który szkoda czasu. Lepiej od razu postawić na ćwiczenia siłowe i naukę poprawnych wzorców ruchowych, które nie dość, że zapewnią lepsze efekty długoterminowe, to poprawi funkcjonowanie twojego organizmu.

Jak często wykonywać ćwiczenia na pośladki?

Jak często wykonywać ćwiczenia na pośladki?
Jak często wykonywać ćwiczenia na pośladki?

Mięśnie pośladkowe są wykorzystywane w praktycznie każdym ruchu naszego ciała, co sprawia, że są one bardzo wytrzymałe i możemy je bez większych obaw trenować bardzo często, zachowując przy tym wysoką intensywność i wciąż dadzą radę się regenerować.

Warto jednak pamiętać o czymś takim, jak limit powtórzeń efektywnych, po którego przekroczeniu, kolejne powtórzenia tylko wydłużają regenerację i nie mają wpływu na większy przyrost masy mięśniowej – chcemy trenować możliwie często, bo tylko tak szybko urośniemy.

Na poniższej grafice, podsumowującej badanie nad powtórzeniami efektywnymi, czarno na białym widzimy, że dla osoby naturalnej, lepiej jest trenować z użyciem mniejszej ilości serii, a z większą częstotliwością, bo tylko w ten sposób nie wykonamy powtórzenia nieefektywne.

ćwiczenia na boki pośladków
Jak często ćwiczyć pośladki?

Dla większości z nas optymalny będzie system polegający na trenowaniu co drugi dzień, ale tak na prawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby codziennie wykonywać ćwiczenia na podniesienie pośladków, co bardzo dobrze wykorzystuje trening FBW.

Pamiętaj, że czym więcej chcesz wykonywać treningów na pupę, tym mniejszą objętość treningową możesz stosować na poszczególnej jednostce treningowej, aby twój organizm był w stanie odpowiednio się regenerować i pozwalać Ci na progresowanie na każdej sesji.

Co możemy jeszcze dodać do ćwiczeń na pośladki?

Co możemy jeszcze dodać do ćwiczeń na pośladki?
Co możemy jeszcze dodać do ćwiczeń na pośladki?

Do jeszcze większej aktywacji naszych mięśni pośladkowych, możemy użyć gum oporowych, które przed rozpoczęciem wykonywania danego ćwiczenia, zakładamy na kolana.

To narzędzie wymusza na nas dodatkową pracę nad utrzymaniem pozycji kolan, co przekłada się na jeszcze większe zaangażowanie pupy.

Gumy idealnie sprawdzą się przy przysiadach oraz Hip Thrustach, ale pamiętaj, aby odpowiednio dostosować ciężar, ponieważ osłabiają one twoje siłowe możliwości.

Najlepsze ćwiczenia na męskie pośladki

Najlepsze ćwiczenia na męskie pośladki
Najlepsze ćwiczenia na męskie pośladki

Często w internecie możemy spotkać się z mylnym podejściem do treningu, który zakłada, że wyróżniamy ćwiczenia na mięśnie pośladków, które są przeznaczone dla mężczyzn oraz takie, które mogą sprawdzić się tylko u kobiet.

Coś takiego nie istnieje i jest to ściśle związane z tym, że obie płcie mają takie same mięśnie w swoim ciele, więc nie ma zaleceń do stosowania innych narzędzi do rozbudowy pośladków.

Jedyna różnica w treningu może [ale nie musi] wynikać z objętości treningowej i jest to związane z tym, że zazwyczaj faceci są w stanie dźwigać o wiele większe ciężary.

Ćwiczenia na pośladki dla mężczyzn:

 1. Hip trust.
 2. Przysiad (low bar).
 3. Martwy ciąg (klasyczny lub sumo).
 4. Lying Leg Curls.
 5. Hip Thrust jednonóż.
 6. Bad girl oraz Good girl.
 7. Odwodzenie nogi w bok na wyciągu dolnym.
 8. Martwy ciąg jednonóż z hantlem.
 9. Zakroki.
 10. Przysiad bułgarski.

Czy da się wyrobić pośladki bez diety?

Czy da się wyrobić pośladki bez diety?
Czy da się wyrobić pośladki bez diety?

Wiele osób mówi, że dieta to 70% sukcesu, a co gorsza, trafiają się i tacy, co uważają, że dieta jest ważniejsza w budowaniu sylwetki niż sam trening, co oczywiście jest bezsensownym twierdzeniem, które w prosty sposób można obalić.

Każdy z nas jest na „jakieś” diecie, a odpowiednie liczenie kalorii oraz makroskładników, to tylko jeden z wielu sposób na zoptymalizowanie procesu rozbudowy mięśnia.

Czy warto mieć dietę? Tak, warto, ponieważ optymalizuje przyrosty masy mięśniowej, dzięki czemu szybciej osiągniemy cel sylwetkowy, na którym nam tak bardzo zależy.

Czy będą efekty bez diety? Tak, będą, ponieważ zawsze jesteśmy na jakieś diecie, a ćwiczenia na uniesienie pośladków, to tylko bodziec do ich rozwoju.

Nie wiesz, jak ułożyć prostą dietę? Napisałem specjalny artykuł, dzięki któremu możemy samodzielnie ułożyć dla siebie podstawową dietę – Jak ułożyć dietę?

Author

Za darmo dziele się wiedzą, za którą ludzie trzepią dużą kasę. Od 2012 zafascynowany sposobami na osiąganie maksimum z organizmu, przy okazji nie męcząc się zbytnio.

Strona wykorzystuje pliki Cookies do prawidłowego funkcjonowania: Polityka prywatności, RODO, Regulamin serwisu
This is default text for notification bar